Isabelle Collin Dufresne a fost la început sursa de inspiraţie a pictorului Salvador Dali. Pe Andy Warhol l-a întâlnit în 1963, devenind muza acestuia şi una dintre vedetele studioului „The Factory”.
Ulterior, artista a adoptat numele de Ultra Violet, după ce şi-a vopsit părul violet – cu care a fost identificată apoi, ca un simbol al culturii pop. Totodată, Ultra Violet a jucat în aproximativ 15 filme, printre care „Macadam Cowboy”, de John Schlesinger, şi „Desprinderea/ Taking off”, de Milos Forman.
Artistă polivalentă – preocupată de scris, pictură, sculptură şi fotografie – Isabelle Collin Dufresne a avut două studiouri de creaţie, unul la Nisa, iar celălalt, în cartierul Chelsea din New York.