Anunțul a fost făcut de Casa Regală a României care a subliniat în mesajul său că Simina Mezincescu a fost un exemplu de profesionalism și distincție, iar pentru istoria României, un exemplu de demnitate și rezistență în fața brutalității comunismului.
„Majestatea Sa Custodele Coroanei, Principele Consort, întreaga Familie Regală a României, dar şi angajaţii şi colaboratorii Casei Majestăţii Sale, au aflat cu profundă tristeţe de trecerea la cele veşnice a doamnei Simina Mezincescu, Comandor al Ordinului Coroana României şi purtătoare a Crucii Casei Regale a României. Născută Sanda Simina Sonia Caracaş, la 4 noiembrie 1928, Simina Mezincescu a fost unul dintre acei oameni care, într-o viaţă lungă şi bogată, au ţesut, prin energia, compasiunea, cunoaşterea şi curajul lor, părţi ale istoriei ţării noastre”, a transmis Casa Regală, într-o postare pe Facebook.
Citeste si A murit Călin Doboș! „Chirurgul vedetelor” s-a stins din viață în urma unui accident de motocicletă
Simina Mezincescu s-a distins, în perioada antebelică, drept campioană de curse de automobile, iar în anii 1959-1963, a fost încarcerată în închisorile comuniste. Recunoaşterea de care se bucura în ţară şi în străinătate au ajutat-o însă să fie eliberată din închisoare în anul 1963, după ce timp de patru ani nu a avut dreptul să îşi vadă familia deloc. În Bucureşti, a devenit prietenă lui Nicolae Steinhardt, un alt martir al închisorilor politice comuniste.
Ulterior, prin demersurile lui Henri Coandă, a putut să iasă din ţară până la Paris, însă ulterior s-a întors în ţară pentru a fi aproape de rudele sale în vârstă, precizează sursa citată.
Începând cu anul 1990, Simina Mezincescu a fost cea mai importantă susţinătoare a revenirii Familiei Regale în România, punându-şi la dispoziţie casa din strada Berthelot, resursele materiale şi contactele cu elita românească pentru a organiza primele vizite din România ale Regelui Mihai și Reginei Ana, potrivit Agerpres.
Citeste si Un îndrăgit cântăreţ de muzică populară a murit. Artistul avea doar 47 de ani
A fost martoră la evenimentele din decembrie 1990, fiind alături de Rege atunci când acesta a fost expulzat din ţară.
A avut apoi un rol fundamental în organizarea Casei Majestăţii Sale Regelui în România, în organizarea primelor proceduri de retrocedare, dar şi la primele evenimente publice ale Familiei Regale.