De asemenea, un pasager din autoturism a fost rănit în urma impactului.
Accidentul s-a petrecut la ora 06.25. Bărbatul de 60 de ani conducea pe un drumul public, la intrarea în localitatea Hereclean, în judeţul Sălaj.
La un moment dat, la km 68, a intrat în plin în turma de oi care traversa drumul public însoțite de un îngrijitor. 21 de oi au murit, iar pasagerul de pe bancheta din spate, tot în vârstă de 60 de ani, a fost rănit și a ajuns la spital pentru îngrijiri medicale.
Proprietarul animalelor este un bărbat de 48 de ani, din orașul Șimleu Silvanei, care s-a deplasat la fața locului pentru a elibera carosabilul și pentru a transporta animalele decedate, după cum precizează în informare Biroul de presă al IPJ Sălaj.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcoolscop, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările pentru a stabili, cu exactitate, cauza și împrejurările producerii evenimentului rutier.