Accident grav, 17 morţi după ce frânele au cedat şi autobuzul s-a prăbuşit într-o râpă

Mexicul este un coridor prin care mii de migranţi trec în drum spre graniţa sa de nord pentru a solicita azil în Statele Unite sau pentru a încerca să intre fără viză.
Filip Stan
04 aug. 2023, 08:25
Accident grav, 17 morţi după ce frânele au cedat şi autobuzul s-a prăbuşit într-o râpă

Cel puţin 17 persoane şi-au pierdut viaţa şi alte 22 au fost rănite joi când un autobuz care transporta mexicani şi migranţi s-a prăbuşit într-o râpă, în vestul Mexicului, au anunţat autorităţile locale, relatează AFP.

Printre victime se află cetăţeni din India şi din ţări africane, respectiv „14 adulţi şi trei minori”, a precizat un raport al Protecţiei Civile a statului Nayarit, coasta Pacificului.

Accident cumplit! Doi fraţi, de 19 şi 20 de ani, au murit pe loc după ce au intrat cu maşina într-un copac

Cei 22 de răniţi au fost spitalizaţi, un singur pasager fiind nevătămat. Accidentul s-a produs în jurul orei locale 02:45 (09:45 GMT) la bordul unui autobuz care a plecat din Ciudad de Mexico cu destinaţia Tijuana (nord-vest), la graniţa cu Statele Unite (2.750 km în total).

Mexicul este un coridor prin care mii de migranţi trec în drum spre graniţa sa de nord pentru a solicita azil în Statele Unite sau pentru a încerca să intre fără viză.

Adrian și Florentina, tată și fiică morți într-un accident rutier îngrozitor, s-au întors acasă pentru totdeauna. Mama, singura supraviețuitoare, îi va conduce astăzi pe ultimul drum

Mulţi migranţi călătoresc clandestin, ascunşi şi înghesuiţi în camioane în condiţii inumane, fiind supuşi unor rele tratamente de către traficanţi.

Accident grav în Columbia: Opt morţi în urma ciocnirii unui microbuz cu un tractor cu remorcă

În total, opt persoane şi-au pierdut viaţa marţi în urma unei coliziuni frontale între un microbuz şi un tractor cu remorcă în departamentul La Guajira, în nordul Columbiei, a anunţat poliţia, notează AFP.

Accidentul s-a produs pe drumul care leagă reşedinţa departamentului, Riohacha, de oraşul turistic Palomino, potrivit unui mesaj transmis presei.

„Deocamdată, sunt opt morţi, printre care un minor, şi nouă răniţi care au fost transportaţi la centrele medicale din apropiere”, a declarat şeful poliţiei columbiene, colonelul Francisco Javier Castro, într-o înregitrare video.

Fotografii distribuite pe reţelele de socializare arată tractorul cu remorcă răsturnat într-o prăpastie şi microbuzul pe marginea drumului, cu caroseria avariată. Poliţia presupune că unul dintre şoferi a adormit la volan. Drumurile din La Guajira sunt înguste în cele mai multe cazuri.

„Şoferul microbuzului nu a avut de ales decât să treacă brusc pe partea cealaltă a drumului”, după ce tractorul a virat pe banda opusă, a declarat pentru televiziunea Noticias Caracol martorul José Gomez, fratele uneia dintre victime.

Accidentele rutiere sunt una dintre principalele cauze de deces în Columbia. În 2022, 7.200 de persoane au murit în accidente rutiere în aceasta ţară cu 50 de milioane de locuitori, cu 13% mai mult decât în anul precedent, potrivit Agenţiei naţionale pentru siguranţa rutieră.

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Băutura care are rolul de a preveni apariția unui AVC. E una dintre cele mai consumate din lume și e recomandată de medicul Vlad Ciurea
Capital.ro
Amendă pentru românii care folosesc numerar. Obligația legală când ai bani cash. Fiscul nu mai iartă
Playtech.ro
Oraşul din afara ţării populat de români. Aici sunt peste 500.000 de cetăţeni de-ai noştri
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Orban o abandonează pe Lasconi și n-o mai susține în alegeri: „N-are nicio șansă”. Pe cine mizează acum
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
BCR, sfaturi financiare de Sărbători. Cum pot românii să economisească
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Criminalul din Băleni, care a ucis și batjocorit o femeie de 80 de ani, a fost trimis în judecată! Ce a făcut acesta după ce i-a luat viața bătrânei
Cancan.ro
Bianca Drăgușanu, GOALĂ în public! S-a dezbrăcat în fața celor prezenți și apoi și-a... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care românii s-au despărțit cu durere. A fost cel mai bun. Nu poate fi uitat
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Cât de periculoasă este vopseaua de ouă. Atenționarea specialiștilor pentru sănătatea noastră
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai