Accidente grave din cauza vremii. Copii răniţi, două microbuze au fost implicate în coliziune

Şase copii din Ialomiţa au ajuns la spital după ce şoferul microbuzului care îi transporta spre şcoală a lovit două maşini. Alte şase persoane au fost grav rănite în Hunedoara după ce şoferul unui microbuz a pierdut controlul volanului.
Filip Stan
12 oct. 2015, 09:46
Accidente grave din cauza vremii. Copii răniţi, două microbuze au fost implicate în coliziune

Un grav accident de circulaţie s-a produs în Urziceni, judeţul Ialomiţa. Şoferul unui microbuz care transporta 17 copii a intrat într-o intersecţie fără să se asigure şi a lovit puternic două maşini. În urma impactului, patru copii cu vârste între 7 şi 10 ani au fost răniţi şi transportaţi la spital. 

De asemenea, un alt accident a avut loc luni dimineaţa în judeţul Hunedoara. Potrivit România TV, şoferul unui alt microbuz a pierdut controlul volanului şi ieşit de pe carosabil. Dintre cele 15 persoane care se aflau în microbuz şase oameni au fost răniţi, patru fiind în stare gravă.

Un factor important pentru producerea acestor accidente a fost vremea nefavorabilă.

Vezi şi: CARNAGIU în Argeş. Un microbuz s-a izbit de un autoturism: trei persoane au murit, 14 sunt rănite VIDEO

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis luni dimineaţă o nouă alertă. S-a restrâns numărul judeţelor aflate sub avertizarea de cod galben, dar vom avea parte de ploi, lapoviţe, ninsori şi polei până luni seară la ora 18.00 în jumătate de ţară.

COD GALBEN de vreme rea până luni seară la ora 18.00. În intervalul menţionat, va ploua pe arii extinse în estul şi sud-estul ţării, unde local cantităţile de apă vor depăşi 20…25 l/mp, iar în sudul şi centrul Moldovei şi în Dobrogea izolat 40 l/mp. În nordul Carpaţilor Orientali vor fi mai ales ninsori şi condiţii de polei.

În nordul Moldovei şi în estul Transilvaniei precipitaţiile vor fi mixte. Vântul va avea intensificări cu viteze de 55…65 km/h în estul Munteniei şi în Dobrogea, iar la munte vor fi rafale de peste 80 km/h.

Circulaţie îngreunată pe A1, A2 şi drumuri din Suceava. Avertismentul Poliţiei Rutiere. UPDATE

Marţi, valorile termice vor marca o creştere în jumătatea de sud-vest a ţării, însă în est vremea se va menţine deosebit de rece pentru această perioadă. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 2…3 grade în nordul Moldovei şi 15…16 grade în sudul Banatului şi Olteniei. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări în est şi nord. Ploi slabe cantitativ se vor semnala doar pe arii restrânse, iar în zona Carpaţilor Orientali vor mai fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări ziua în Dobrogea.

Vreme de COŞMAR în ţară. Accidente în lanţ, copaci rupţi, sate fără curent, trenuri întârziate VIDEO

În Capitală, vremea se va menţine deosebit de rece pentru această perioadă. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 11 grade. Cerul va mai avea înnorări, în special în prima parte a intervalului, însă condiţiile de ploaie vor fi reduse. Vântul va sufla slab şi moderat.

În a doua parte a săptămânii, valorile termice vor continua să crească uşor în majoritatea regiunilor, dar vremea va fi în continuare mai rece decât în mod obişnuit în această perioadă. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 5 şi 17 grade. Nu vom scapa de ploi, acestea urmând să se extindă în regiunile din jumătatea de vest a ţării, apoi şi în celelalte regiuni.

Ger SIBERIAN la mijlocul lunii octombrie: Temperaturi resimţite de MINUS 30 de grade HARTA INDICELUI DE RĂCIRE

DailyBusiness
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
Spynews
Mihai Albu a ajuns în fața altarului alături de mireasa lui, Elena. Informații în timp real de la cununia religioasă
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Fabrica unică ce s-a construit în România. Nu mai găsești așa ceva în Europa de Est, este amplasată strategic, are o capacitate de producție inovatoare și va fi de mare succes în viitor
Capital.ro
Reintroducerea armatei obligatorii chiar de anul viitor. Se dă lege: Trebuie să creştem ritmul
Playtech.ro
Ce nu ai voie să pui pe parbriz. Detaliul pentru care şoferii iau amenzi usturătoare
DailyBusiness
34 de studenți români afectați de interdicția SUA pentru studenții străini a Harvard
Adevarul
Obama a început totul, Trump a continuat. Analiza care dărâmă miturile despre politica externă americană
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Andreea Perju și iubitul ei sărbătoresc doi ani de relație. Fotografie rară cu actrița și partenerul ei de viață / FOTO
Spynews
Noi opțiuni la companiile aeriene low-cost. Locuri în picioare în avion, pentru doar 1€
Evz.ro
Un fenomen natural rar transformă o comună în atracție mondială
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
kanald.ro
Se schimbă legea căsătoriilor în România: Ce trebuie să știe cuplurile care se căsătoresc în 2025
Cancan.ro
Piedone, caz de Dosarele X într-un restaurant din Bragadiru. Cum s-a transformat carnea de porc în… pastramă de oaie!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a aflat adevărul despre Călin Georgescu. Claudiu Târziu dezvăluie totul: E imposibil
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
stirilekanald.ro
Cine este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Era patronul unei cunoscute patiserii din oraș
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Trump s-a supărat pe România. Tăcerea de gheață care nu e deloc un semn bun
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Aeroportul unic în lume. E singurul loc de pe Pământ unde poți ateriza în trei țări deodată