Actorul Ion Lucian, director la Teatrul Excelsior, a fost internat pe 11 martie la Spitalul de Urgenţă Floreasca, din cauza unei infecţii respiratorii. De atunci, el se află la terapie intensivă şi i se administrează tratament, însă starea lui rămâne una gravă.
Surse apropiate actorului au declarat, pentru Mediafax, că acesta este intubat şi respiră cu ajutorul aparatelor. Familia lui Ion Lucian a cerut personalului din spital să păstreze discreţia în privinţa stării de sănătate a actorului.
Născut pe 22 aprilie 1924, la Bucureşti, Ion Lucian a absolvit Academia regală de teatru şi muzică în 1945. A jucat la Teatrul Naţional, la Teatrul de Operetă Alhambra, la Teatrul Bulandara (fostul Teatru Municipal), la Nottara şi la Teatrul de Comedie. A fondat şi condus Teatrul pentru Copii „Ion Creangă” şi Teatrul Excelsior, dar a şi predat atât la Institutul de Teatru şi Film (1952-1956) şi la Universitatea Hyperion (1998-2000).