Adio, două echipe în Liga Campionilor. România stă foarte prost în clasamentul coeficienţilor, după eliminarea Astrei

Astra Giurgiu a fost eliminată din Europa League, înregistrând doar un egal în dubla confruntare cu Genk. Trăgând linie, România a strâns doar 3,300 puncte în acest sezon al cupelor europene, în clasamentul coeficienţilor.
Iulian Tudor
24 feb. 2017, 08:44
Adio, două echipe în Liga Campionilor. România stă foarte prost în clasamentul coeficienţilor, după eliminarea Astrei

România a început acest sezon al cupelor europene pe locul 15 în clasamentul coeficienţilor, poziţie care permitea Ligii 1 să trimită două echipe în preliminariile Champions League şi trei în Europa League. Între timp, din cauza performanţelor slabe ale formaţiilor noastre, am fost devansaţi de Croaţia şi Austria.

Mai mult decât atât, ţara noastră riscă să mai cadă un loc în clasament, în dauna Danemarcei. FC Copenhaga s-a calificat în optimile Europa League, după ce a trecut de Ludogoreţ şi în funcţie de performanţele viitoare, nordicii ar putea depăşi România. Danemarca are un cofeicient total de 23,500, în timp ce coeficientul nostru este 24,350.

Noua poziţie pe care o ocupă România în clasamentul coeficienţilor, a 17-a, nu ne permite să trimitem decât patru echipe în preliminariile cupelor europene: una în Champions League (campioana) şi trei în Europa League (câştigătoarea Cupei, locul 2 şi locul 3). Astfel, sezonul 2017/2018 va fi ultimul în care România va avea două echipe în preliminariile Ligii Campioniloor.

Cum au participat echipele româneşti la coeficientul de ţară în acest sezon:

1. Astra – 9 puncte
2. Steaua – 6,5 puncte
3. CSMS Iaşi – 0,5 puncte
4. Viitorul Constanţa – 0,5 puncte
5. Pandurii – 0 puncte

TOP COEFICIENŢI UEFA:

DailyBusiness
Ce salarii le plătește Pescobar angajaților lui. Cât câștigă un manager la Taverna Racilor
Spynews
Trei zodii care au succes pe plan financiar în săptămâna 17-23 martie 2025. Vor fi răsplătite pentru eforturile din ultimele luni
Bzi.ro
Ce sume vor primi ispitele de la „Insula Iubirii”! Cu ce sunt atrase acestea pentru a face show
Fanatik.ro
Gustarea pe care e bine să o iei în fiecare dimineață. Stimulează creierul și te ajută să ai reacții mai rapide
Capital.ro
George Simion e în stare de șoc. A primit cea mai dureroasă veste: Ne despărțim!
Playtech.ro
Despărțire bombă în România. Și-au spus adio, deși urma nunta! Avem toate detaliile separării
DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Adevarul
Un bărbat pe jumătate dezbrăcat se dezlănțuie asupra bunurilor din aeroport, după ce a pierdut zborul
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 60 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Spaghete cu fructe de mare după rețeta lui Chef Horia Manea. O idee simplă și delicioasă de prânz sau cină
Spynews
”Sunt rău de tot”. Problemele de sănătate au pus-o la pat pe o blondină din showbiz! Nu a mai trecut niciodată prin astfel de momente
Evz.ro
Produsul retras din supermarketuri. Românii își primesc banii înapoi
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
Ireal! Un club de fotbal a postat, pe social media, o poză cu o vedetă de pe un site cu content plătit
kanald.ro
Accident în lanț, în București! Un microbuz de transport persoane și cinci autoturisme s-au ciocnit violent
Cancan.ro
Diana Șoșoacă, acuzată că a avut ferme de boți și troli în campania electorală. Cine vine cu dovezi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ultima șansă pentru Călin Georgescu. Mutarea care l-ar face președintele României. Legea e clară
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Primele imagini cu Dan Petrescu, după moartea mamei sale. Antrenorul lui CFR Cluj, răvășit la parastas: Gigi Nețoiu, Camora și un preot au fost printre cei prezenți
stirilekanald.ro
"L-am onorat și..." Mesajul tulburător făcut public după înmormântarea lui Răzvan. Ce spun colegii jandarmului ucis accidental la un exercțiu de tragere
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Diana Șoșoacă a fost interzisă! Lovitura neașteptată pentru șefa SOS România
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Revolut introduce noi măsuri de siguranță pentru banii tăi