Administraţia Prezidenţială lansează 7 grupuri de lucru privind reforma învăţământului, în cadrul programului „România educată”

Administraţia Prezidenţială va constitui 7 grupuri de lucru, pe domeniile identificate ca fiind esenţiale în reforma educaţiei, intrându-se astfel în a doua etapă a programului "România educată", lansat în 2016 de preşedintele Klaus Iohannis. Temele vizează cariera didactică, echitatea, profesionalizarea managementului, învăţământul profesional şi tehnic, autonomie, calitatea şi internaţionalizarea în învăţământul superior, educaţie timpurie şi evaluarea elevilor şi studenţilor.
Iulian Tudor
22 apr. 2017, 07:51
Administraţia Prezidenţială lansează 7 grupuri de lucru privind reforma învăţământului, în cadrul programului

„Proiectul România educată intră în a doua etapă, prin lansarea a şapte grupuri de lucru pe teme care au întrunit un nivel ridicat de interes în dezbaterile anului 2016. Acestea sunt: cariera didactică; profesionalizarea managementului educaţional; echitatea sistemului educaţional; învăţământul profesional şi tehnic; educaţia timpurie; autonomie, calitate şi internaţionalizare în învăţământul superior şi evaluările elevilor şi studenţilor”, a anunţat, sâmbătă, pe Facebook, consilierul de stat Ligia Deca, din partea Departamentului Educaţie şi Cercetare de la Palatul Cotroceni.

În aceste grupuri sunt invitaţi să participe: organizaţii non-guvernamentale cu o activitate relevantă pentru tema abordată, reprezentanţi ai partenerilor sociali (sindicate ale cadrelor didactice şi structuri asociative ale elevilor, studenţilor şi părinţilor), delegaţi ai Consiliul Naţional al Rectorilor, asociaţii de instituţii de învăţământ preuniversitar sau ale furnizorilor de formare profesională, precum şi reprezentanţi din diverse instituţii publice cu atribuţii semnificative în domeniu.

Prima etapă a fost reprezentată de o serie de consultări publice pe tema educaţiei, iar ele vor fi continuare şi în 2017, „având în vedere succesul din prima etapă al iniţiativei de a încuraja şi alte entităţi interesate de domeniile educaţiei şi cercetării să organizeze evenimente de consultare”, potrivit unui anunţ al Administraţiei Prezidenţiale.

Programul „România educată” ar urma să se încheie în 2018, când va fi prezentat şi documentul final.

„A treia etapă (2018) va presupune finalizarea rezultatelor proiectului: o viziune de ţară şi obiectivele de ţară asupra educaţiei şi cercetării din România, pentru următorii 12 ani (2018-2030); o strategie pentru sectorul educaţie şi cercetare la orizontul 2018-2030; o serie de propuneri de politici publice pe temele desemnate ca fiind prioritare în cadrul proiectului, care vor include şi elemente privind guvernanţa sistemului de educaţie şi cercetare”, potrivit Preşedinţiei.

Preşedintele Klaus Iohannis a lansat, pe 15 februarie, la Palatul Cotroceni, „Dezbaterea Naţională privind Educaţia şi Cercetarea din România, pentru perioada 2016-2017”, ca parte a proiectului său „România Educată”, ce îşi propune să stabilească principiile şi direcţiile de reformare a domeniului învăţământului până în anul 2018.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Se dau câte 800 lei. ANAF te va verifica. Depui declarație pe propria răspundere cum i-ai cheltuit
Playtech.ro
Ce conține carnea de mici vândută în supermarketurile din România înainte de 1 Mai. „Surpriza” din compoziție, semnalată de APC
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Pericol într-o zonă din România. Apa e periculoasă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Elena Udrea, OUT din închisoare?! Avocatul ei a dat imediat vestea uriașă: E aritmetică!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Rusia, China și Iran își întind tentaculele în Africa. Planul lui Putin pentru o nouă ordine mondială, fără Occident
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre