„Nu am plecat de la Cotroceni până acum pentru că partidul nu era gata”, a declarat Adrian Rădulescu, fostul consilier al preşedintelui Traian Băsescu pe probleme de agricultură, ce s-a înscris recent în Partidul Mişcarea Populară. „Am plecat cu acordul ambelor părţi. Preşedintele ne-a propus, acum trei luni, să ne hotărâm dacă intrăm în politică sau rămânem aici. Eu, Berca, Funeriu şi Lăzăroiu am intrat în Mişcarea Populară. Consilierul Virgil Păunescu a plecat la PNL, pentru că era liberal, iar ceilalţi care nu mai sunt consilieri probabil că au folosit prilejul ca să plece”, a explicat Rădulescu.
Acesta a spus că a rămas în relaţii excelente cu Traian Băsescu ce i-a spus că se bucură pentru faptul că rămâne în politică. „Iniţial, eu voiam să nu mai intru în politică, dar m-a înrăit chestia cu comisia Nana. Eu am venit la PDL prin transfer, în interes de partid, aşa am ajuns în politică, pentru că n-aş fi vrut să ajung. Eram secretar de stat la Ministerul Agriculturii şi atunci mi-au spus că este sarcină de partid să mă înscriu în PDL şi să particip la alegeri. Şi am rămas în PDL”, a relatat Adrian Rădulescu.
Deşi îşi propune să candideze pentru un post de conducere în PMP, Rădulescu pare să fi rămas în relaţii cordiale cu foştii colegi din PDL. „Nu mă mai duc la PDL pentru că vreau să particip la o construcţie nouă aici. La Mişcarea Populară, am şansa să avansez mai repede în cariera politică. Luni avem prima şedinţă de partid. Voi participa la alegeri pentru funcţia de vicepreşedinte la Mişcarea Populară. Mă înţeleg excelent şi cu Blaga. În politică, să nu spui niciodată niciodată şi ce-i valabil azi nu mai e valabil mâine”, a spus fostul secretar de stat.
Acesta şi-a lăsat afacerile în agricultură pe mâna copiilor săi şi se va mulţumi doar să-i consilieze pe aceştia. Întrebat dacă îi recomandă lui Traian Băsescu, proaspăt latifundiar, să se apuce de creşterea animalelor, Rădulescu a fost reticent. „În momentul când te iei de zootehnie, trebuie să fii de specialitate, să stai acolo şi să coordonezi activitatea. Ştiţi că ochiul stăpânului îngraşă animalele. În plus, la o fermă de 6.000 de capete, îţi trebuie o investiţie de un milion de euro, pe care o amortizezi în 10 ani. De-asta şi merge greu zootehnia”, a conchis Rădulescu