Ştim toți posibilii adversari ai FCSB-ului din Europa League, urnele au fost stabilite, iar tragerea la sorţi este vineri de la ora 14.00. Echipa lui Becali poate prinde adversari ca Manchester United sau Tottenham, la care se adaugă AS Roma sau Slavia Praga.
Nume foarte mari pot veni și din a doua urna valorică, unde se află Real Sociedad, Lyon sau PAOK. În urna a treia, cele mai mari nume sunt Qarabag, Galatasaray și Dinamo Kiev, în timp ce ”balaurii” din ultima urnă sunt Bilbao, Hoffenheim, Nice și Beșiktaș.
Urnele pentru tragerea la sorți a Europa League:
Urna 1: AS Roma (Italia), Manchester United (Anglia), Porto (Portugalia), Ajax (Olanda), Rangers (Scoția), Frankfurt (Germania), Lazio (Italia), Tottenham (Anglia), Slavia Praga (Cehia)
Urna 2: Real Sociedad (Spania), AZ Alkmaar (Olanda), Braga (Portugalia), Olympiacos (Grecia), Lyon (Franța), PAOK (Grecia), Fenerbahce (Turcia), Maccabi Tel Aviv (Israel), Ferencvaros (Ungaria)
Urna 3: Qarabag (Azerbaidjan), Galatasaray (Turcia), Viktoria Plzen (Cehia), Bodo/Glimt (Norvegia), Union SG (Belgia), Dinamo Kiev (Ucraina), Ludogorets (Bulgaria), Midtjylland (Danemarca), Malmo (Suedia)
Urna 4: Athletic Bilbao (Spania), Hoffenheim (Germania), Nice (Franța), Anderlecht (Belgia), Twente (Olanda), Beșiktaș (Turcia), FK RFS (Letonia), FCSB (România), Elfsborg (Suedia)
La finalul fazei ligii Europa League, primele opt clasate se califică direct în optimile competiției, în timp ce formațiile clasate pe locurile 9-24 joacă un play-off de calificare în optimi. Formații de pe pozițiile 25-36 sunt eliminate.
Când se joacă meciurile din faza ligii Europa League:
Etapa 1: 25-26 septembrie
Etapa 2: 3 octombrie
Etapa 3: 24 octombrie
Etapa 4: 7 noiembrie
Etapa 5: 28 noiembrie
Etapa 6: 12 decembrie
Etapa 7: 23 ianuarie
Etapa 8: 30 ianuarie
Meciurile pe care le vor disputa în faza ligii LC echipele care la tragerea la sorţi au fost în primele două urne:
Real Madrid C.F. (Spania)
Manchester City (Anglia)
FC Bayern München (Germania)
Paris Saint-Germain (Franţa)
Liverpool FC (Anglia)
FC Internazionale Milano (Italia)
Borussia Dortmund (Germania)
RB Leipzig (Germania)
FC Barcelona (Spania)
Bayer Leverkusen (Germania)
Atlético Madrid (Spania)
Atalanta BC (Italia)
Juventus (Italia)
SL Benfica (Portugalia)
Arsenal FC (Anglia)
– Cu PSG, Şahtior, Dinamo Zagreb şi Monaco acasă
– Cu Inter, Atalanta, Sporting şi Girona în deplasare
FC Bruges (Belgia)
FC Şahtior Doneţk (Ucraina)
AC Milan (Italia)