La nivelul Serviciul Judeţean Anticorupţie Galaţi, pe data de 16 august a fost înregistrat denunţul cetăţeanului A.L., din care rezulta faptul că, aflându-se pe b-dul. Independenţei din Brăila, în zona Penitenciarului Brăila, doi lucrători de poliţie din cadrul IPJ Brăila i-au pretins 1.000 de lei, pentru a nu-i întocmi dosar penal prietenului său G.G. Acesta fusese depistat de poliţişti conducând autoturismul proprietate personală a martorului-denunţător fără a poseda permis de conducere, în timp ce A.L. vizita o persoană încarcerată la Penitenciarul Brăila.
Deoarece A.L. nu avea suma solicitată asupra sa, a fost trimis la domiciliu, în Galaţi pentru a face rost de bani, iar prietenul său a fost oprit de poliţişti în municipiul Brăila, până la întoarcerea lui A.L.
În cauză a fost începută urmărirea penală faţă de cei doi poliţişti pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită, prevăzute de art. 254 alin. 1 Cod penal, rap. la art. 7 al. 1 din Legea 78/2000. Procurorul de caz a dispus reţinerea învinuiţilor pe o perioadă de 24 ore, iar la data de 17.08.2013, Tribunalul Brăila a confirmat propunerea de arestare preventivă a acestora pe o perioadă de 29 de zile.
În cauză s-a beneficiat de sprijinul Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă, al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi – Serviciul Criminalistic şi al conducerii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Brăila.