Al 12-lea deces în rândul pacienţilor transferaţi după incendiul de la Matei Balş

Ministerul Sănătăţii a anunţat al 12-lea deces în rândul pacienţilor transferaţi după incendiul de la Matei Balş.
Alina Andrei
04 feb. 2021, 13:53
Al 12-lea deces în rândul pacienţilor transferaţi după incendiul de la Matei Balş
Al 12-lea deces în rândul pacienţilor transferaţi după incendiul de la Matei Balş

Încă un pacient dintre cei transferaţi de la Institutul Matei Balş după incendiu a murit joi. Este vorba despre decesul unui pacient în vârstă de 89 de ani mutat după incendiu la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București. Pacientul era diagnosticat cu o formă severă SARS Cov-2 și prezenta multiple afecțiuni asociate.

„Ministerul Sănătății a fost informat despre un deces în rândul pacienților care s-au aflat în Pavilionul V al Institutului Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București în timpul incendiului din 29 ianuarie 2021.

Este vorba despre un pacient în vârstă de 89 ani, transferat după incendiu la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București. Pacientul a fost diagnosticată cu o formă severă SARS Cov-2 și prezenta multiple afecțiuni asociate.

Ancheta medico-legală va stabili cauzele decesului”, a anunţat Ministerul Sănătăţii.

Citeşte şi Pacient internat la Matei Balş, declaraţii cutremurătoare: Era frig. Asistentele ne aduceau bidoane cu apă caldă să băgăm sub pături

 

Ministerul Sănătății a anunţat joi dimineaţă că cinci pacienți afectați de incendiul care a avut loc la Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București și care au fost transferați în alte unități sanitare erau în stare gravă.

Potrivit Centrului Operativ pentru Situații de Urgență din Ministerul Sănătății, situaţia se prezenta astfel joi dimineaţă:

Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan” din București: 9 pacienți în stare stabilă. 2 pacienți – posibilă externare astăzi.
Spitalul Universitar de Urgență  din București: 3 pacienți. 2 pacienți în stare stabilă, 1 pacient intubat (ATI).
Spitalul Universitar de Urgență „Elias” din București: 2 pacienți în stare stabilă. (3 pacienți au fost externați în 3 februarie 2021).
Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale „Victor Babeș” din București: 6 pacienți: 2 pacienți în stare gravă (ATI), 4 pacienți în stare stabilă.
Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Pantelimon” din București: 2 pacienți în stare stabilă, 1 pacient în secția ATI.
Spitalul Militar Central din București: 2 pacienți în stare gravă (ATI).
Spitalul „Witting” din București: 2 pacienți în stare stabilă.
Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București: 4 pacienți. 2 pacienți în stare stabilă, 1 pacient instabil, 1 pacient  în stare gravă, intubat (ATI).
Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București: 2 pacienți în stare stabilă.
Spitalul Monza din București: 3 pacienți. 2 pacienți în stare stabilă, 1 pacient admis în secția ATI.

Incendiul de la Institutul ”Matei Balş” din Capitală a avut loc vineri dimineaţă. A luat foc Pavilionul V al spitalului.  Autorităţile au declanşat planul ”roşu”.

În urma incendiului, cinci persoane, pacienţi infectaţi cu coronavirus care erau trataţi în spital, au murit. După lichidarea incendiului, echipele de salvare au găsit trei cadavre carbonizate. Pentru o a patra victimă s-au făcut manevre de resuscitare, dar din păcate nu a mai putut fi salvată. Ulterior, anchetatorii au găsit şi al patrulea cadavru carbonizat într-o baie a spitalului.

102 pacienţi din saloanele Pavilionului 5 au fost evacuaţi şi transferaţi fie către alte spitale din Bucureşti, 53 de pacienţi, fie în alte pavilioane din cadrul Institutului „Matei Balş”.

În zilele următoare, 11 dintre pacienţii transferaţi au murit.

În urma incendiului, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au deschis un dosar penal in rem pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Banca importantă din România care face o schimbare totală. Ce trebuie să știe clienții și ce se va întâmpla cu conturile lor
Capital.ro
NU mai retrage bani de la bancomat. Românii cu bani pe card care nu trebuie să meargă la ATM
Playtech.ro
La ce temperatură să setezi aerul condiționat în mașină ca să consumi mai puțin combustibil
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Cum se prepară corect salata de icre. Rezultatul e un deliciu
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie fără margini. Cel mai bun actor s-a stins mult prea devreme. Nu s-a mai putut face nimic...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
Rusia a făcut anunțul ferm! Ucraina nu mai are de ales
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri