Cel puţin 700 de persoane, majoritatea femei, s-au prezentat în ultimele săptămâni la Spitalul din Gjirokastra (sud) cu simptome de intoxicare acută cu canabis, a informat Hysni Lluka, un medic de la această unitate medicală. Printre persoanele care au solicitat asistenţă medicală se numără şi copii mai mici de 15 ani.
„Toţi pacienţii aveau aceleaşi simptome: stări de vomă, dureri de stomac, probleme cardio-vasculare – cauzate de culegerea de canabis”, a explicat Lluka.
Citeşte şi Canabis în ograda Primăriei din Moscova
Oamenii au muncit pe câmpuri din apropierea satului Lazarat, principalul furnizor de canabis din Albania. Pacienţii au vârste cuprinse între 14 şi 65 de ani, iar 40% dintre ei sunt adolescenţi.
Potrivit presei, aproximativ 2.000 de persoane participă, evident în mod ilegal, la culegerea canabisului pe câmpurile din apropiere de Lazarat, sat situat la 240 de kilometri sud de Tirana, în apropierea frontierei dintre Albania şi Grecia.