Tudor Ionescu, fost consilier general din partea ALDE, a declarat că partidul a început strângerea de semnături și a spus că e nevoie de minim 60.000 de locuitori ai Sectorului 1, adică 25% dintre cetățenii cu drept de vot, pentru declanșarea referendumului.
ALDE a ratat în 2019 pragul electoral atât la alegerile locale din București, cât și la alegerile parlamentare. Tudor Ionescu a devenit cunoscut datorită relației cu Oana Zăvoranu, dar şi pentru numeroasele campanii şi ajutoare acordate animalelor fără stăpân.
El a acuzat-o pe Clotilde Armand, la Antena 3, că e de vină pentru criza gunoiului din Sectorul 1. Reamintim că primarul sectorului a cerut instituirea stării de alertă pentru a rezilia contractul cu Romprest, firma de salubritate pe care o acuză că percepe tarife prea mari pentru serviciile prestate. Romprest respinge acuzațiile.
În toiul scandalului dintre compania de salubritate Romprest şi Clotilde Armand, primarul sectorului 1, firma de curăţenie a făcut un prim pas spre normalitate, anunţând că va colecta gunoaiele de la patru spitale din sector.
„In conditiile in care operatorii autorizati ai activitatilor de sortare-tratare-depozitare au suspendat activitatea din cauza faptului ca Autoritatea contractanta nu a achitat serviciile prestate, situatie care a dus la blocarea capacitatilor de colectare si transport ale operatorului Romprest alocate Sectorului 1 si deci la imposibilitatea de a presta, Compania Romprest Service SA anunta ca va face efortul de a colecta si stoca temporar, pentru o perioada limitata, deseurile de la cele 4 obiective strategice de sanatate publica – Spitalul Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti (Floreasca), Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ‘Grigore Alexandrescu’, Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice”, se arata intr-un comunicat al companiei.