Alegeri 2020. Carmen Iohannis a ajuns la secţia de votare din Sibiu în jurul orei 11.30. După ce a votat, soţia preşedintelui a salutat persoanele aflate în faţa secţiei, dar şi în afara ei, şi a plecat, fără să ofere declaraţii, potrivit Digi24.ro.
Prima Doamnă s-a prezentat la secţia de votare îmbrăcată cu un palton bleu, una dintre culorile sale preferate, cu care adesea a apărut, iar pe dedesubt purta o rochie albastră, asortată cu o eşarfă de aceeaşi nuanţă.
Carmen Iohannis a votat, duminică, 6 decembrie.
Klaus Iohannis a votat în jur de ora 9, la alegerile parlamentare la Liceul „Jean Monnet” din Capitală.
Înainte să intre în cabina de vot pentru a-şi exprima opţiunile, Klaus Iohannis a trecut pe la operatorul de tabletă din secţie, cu cartea de identitate. Preşedintele a fost rugat să îşi coboare pentru câteva secunde masca, pentru ca operatoarea să îi poată verifica identitatea şi conformitatea cu buletinul.
Alegeri 2020. „Iohannis Klaus Werner. Acum, să vă dați jos masca. Sunteți Klaus Iohannis, președintele României” a spus reprezentanta secției de votare care l-a preluat pe Iohannis. „Asta e bine sau nu e așa de bine?” a fost replica președintelui. „Depinde din ce punct de vedere privești”, a răspuns femeia.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat duminică, după ce a votat la alegerile parlamentare, că avem şansa istorică de a alege un Parlament mai bun, care realmente se ocupă de problemele românilor şi că e important să mergem la vot.
”O zi extrem de importantă astăzi, avem şansa chiar istorică de a alege un Parlament mai bun, un Parlament care realmente se ocupă de problemele românilor şi un Parlament care face legi bune pentru România. Este extrem de important să mergem la vot, alegerile nu se câştigă în sondaje, alegerile se câştigă la urne şi este între timp foarte clar, fiecare vot contează. Dragi români, astăzi este foarte important, vă rog mergeţi la vot!”, a transmis şeful statului.