ALEGERI 2024. Sondajul realizat de SOCIOPOL, difuzat în exclusivitate de România TV, a fost cel mai precis

România TV a difuzat și la alegerile de duminică cele mai bune estimări ale votului. Rezultatele sondajului la urne realizat de Sociopol sunt cele mai apropiate de rezultatele numărătorii oficiale.
Filip Stan
11 iun. 2024, 20:46
ALEGERI 2024. Sondajul realizat de SOCIOPOL, difuzat în exclusivitate de România TV, a fost cel mai precis

Pentru Primarul General al Capitalei, scorul SOCIOPOL anunțat de România TV de 47 la sută, iar după numărătoarea centralizată la BEC, câștigătorul a obținut 47,57. Și pentru următorii clasați, scorul final este foarte apropiat de estimarea la urne realizată de SOCIOPOL.

SOCIOPOL – ROMÂNIA TV REZULTATE BEC
NICUȘOR DAN 47 % 47,57%
GABRIELA FIREA 24% 22,18%
CRISTIAN POPESCU PIEDONE 14% 15,47%

Potrivit Biroului Electoral Central, rezultatele numărării voturilor arată că și la sectoarele Capitalei, sondajul SOCIOPOL difuzat de România TV a fost cel mai bun. De exemplu, la sectorul 1 scorul SOCIOPOL anunțat de România TV pentru George Tuță a fost de 37%, iar rezultatul oficial BEC este de 36,49 la sută. Și pentru ceilalți candidați rezultatele sondajului SOCIOPOL nu ies din marja de eroare.

SOCIOPOL-ROMÂNIA TV REZULTATE BEC
GEORGE TUȚĂ 37% 36,49%
CLOTILDE ARMAND 34% 35,76%
RAREȘ HOPINCĂ 46% 43,27%
RADU MIHAIU 44% 42,63%

 

Audienţe mai 2024. România TV, singura televiziune pe creştere, şi-a zdrobit concurenţa pe toate tronsoanele

Și pentru alegerile europarlamentare, SOCIOPOL a avut cea mai bună estimare la ora închiderii secțiilor de votare. Doar SOCIOPOL-ROMÂNIA TV au dat-o pe Diana Șoșoacă peste pragul electoral de 5 la sută, în rest toate exit-poll urile o dădeau cu un scor minuscul sub pragul electoral. Și de această dată, Biroul Electoral Central confirmă SONDAJUL SOCIOPOL difuzat de România TV

SOCIOPOL-ROMÂNIA TV REZULTATE BEC
PSD-PNL 52% 48,6
AUR 17% 14,9%
ADU: USR-PMP-FD 10% 8,64%
SOS 6% 5,04%

România TV continuă să dea știrea exactă, să aibă informațiile și imaginile care fac diferența! România TV, prima ca să fii primul informat!

România TV, cea mai urmărită televiziune de știri în ziua alegerilor. La anunţarea rezultatelor, postul era urmărit de peste un milion de telespectatori, peste Pro TV şi Antena 1

Pe parcursul întregii zile de vot, telespectatorii au ales știrile și emisiunile România TV. Sunt date oficiale de audiență din toate orașele și satele țării noastre care arată că televiziunea noastră a fost cea mai urmărită din țară.

Citește și George Tuță își asumă victoria la Primăria Sectorului 1: „Trebuie să se oprească această bătaie de joc și umilință”

România TV devansează PRO TV si devine cea mai urmarită televiziune a României. Publicul a ales să se informeze și să urmărească rezultatele votului la România TV, care a fost lider național. România TV a devansat categoric, la mare distanță, PRO TV. Și de această dată, RTV a difuzat cele mai bune rezultate. România TV continuă să difuzeze cele mai bune informații și imagini. Aici sunt exclusivitățile și invitații care fac diferența.

Audienţe Exit-Poll. Postul de ştiri România TV a fost cel mai urmărit duminică seara, la ora 22.00, când se anunţau rezultatele exti-poll-urilor pentru alegerile locale şi parlamentare.

Canalul de ştiri a fost singurul care a depăşit un milion de români pe minut în intervalul 22.00-22.30, jumătatea de oră în care se anunţau primele date ale sondajelor şi în care liderii partidelor au făcut declaraţii, anunţă paginademedia.ro

România TV a fost pe primul loc la nivel naţional şi la oraşe. Pe publicul comercial urban între 21 şi 54 de ani, cel mai urmărit a fost Pro TV.

COTĂ DE PIAȚĂ TOATĂ ZIUA ALEGERILOR

1. ROMÂNIA TV – 11,8 %
2. ANTENA 3 – 8,2 %
3. DIGI 24 – 3,5%
4. REALITATEA PLUS – 3,3%

COTĂ DE PIAȚĂ SEARA ALEGERILOR INTERVAL 22.00-22.15, NAȚIONAL

1. ROMÂNIA TV – 17,3 %
2. PRO TV – 14,0 %
3. ANTENA 3 CNN – 12,4 %
4. ANTENA 1 – 7,8%.

NAŢIONAL. La nivelul întregii ţări, la România TV se uitau, la ora 22.00, aproape 1,2 milioane de români. În acelaşi timp, pe Pro TV (locul al doilea) erau 900.000 de români. Şi Pro TV difuza rezultatele. Locul trei pentru Antena 3, cu 810.000 de români pe post.

Audienţa canalelor de ştiri între 22.00 şi 22.30:

România TV: 1.160.000

Antena 3: 810.000

Digi 24: 370.000

Realitatea Plus: 220.000

B1 TV: 76.000

TVR Info: 54.000

Aleph News: 5.000

Euronews: 4.000

URBAN. Şi la orase, cei mai mulţi telespectatori şi-aul luat rezultatele de la România TV. O medie de 620.000 de persoane la RTV. Locul al doilea pentru Antena 3 (post care a intrat cu datele cu o întârziere de secunde bune faţă de celelalte staţii), cu 580.000 de telespectatori.

A urmat în top Pro TV, cu peste jumătate de milion şi Antena 1. Digi 24 a fost mai sus la oraşe, pe cinci.

Posturile de ştiri la oraşe:

România TV: 620.000

Antena 3: 580.000

Digi 24: 280.000

Realitatea Plus: 150.000

B1 TV: 50.000

TVR Info: 45.000

Euronews: 4.000

Aleph News: 4.000

Victor Ciutacu: „I-am bătut ca pe covoare. Sau, mă rog, ca Nicușor Dan pe toți ăilalți la un loc”

„7 (șapte) puncte de audiență în Punctul Culminant al alegerilor, măcel pe linie. Peste ProTV, dublu și ceva față de Antena 1. I-am bătut ca pe covoare. Sau, mă rog, ca Nicușor Dan pe toți ăilalți la un loc. Sunt prea obosit sp mai fac teoria chibritului aici, pun cifrele mai încolo”, a spus Victor Ciutacu după succesul înregistrat de RTV.

Citește și Rezultate alegeri locale 2024 București. Nicușor Dan, scor dublu față de Gabriela Firea. Cine a obținut scaunul de primar pentru fiecare sector al Capitalei

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Zodiile care vor fi pe val până pe 1 mai. Cinci nativi sunt în culmea fericirii
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Silviu Predoiu a dezvăluit totul: Am mai spus acest lucru
Playtech.ro
Se dau bani de la stat în luna mai. Actul care îţi asigură ajutorul financiar
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Peripețiile unor interlopi din Moldova, în pelerinaj la Muntele Athos. „Se auzeau lupii, coioții”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Colosul din Ungaria a pus ochii pe un sector-cheie din România
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru pensionari. Câți bani vei primi la pensie în funcție de data nașterii și stagiul complet de cotizare
Cancan.ro
Obiect din România, pus în sicriul Papei Francisc. Ce este, de fapt: 'Rămâne… până în ziua de apoi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Document obligatoriu pentru persoanele cu vârste între 18 și 30 de ani. Se dă ordin de la UE
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa fiecăruia dintre noi
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Papa Francisc a ajuns alături de Hristos! Imaginile care au făcut înconjurul lumii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte