Născută în 1967, Corina Creţu a absolvit Facultatea de Cibernetică Economică de la ASE în 1989. După revoluţie a intrat în presă, domeniu pe care l-a abandonat după ce s-a angajat la cabinetul purtătorului de cuvânt al Administraţiei Prezidenţiale în 1992. La Cotroceni a devenit o protejată a preşedintelui Ion Iliescu care a determinat-o să se înscrie în PSD în 1996, an în care a devenit şefa biroului de presă al acestui partid.
În anul 2000 a fost aleasă deputat, dar a renunţat imediat la mandat pentru a-l urma pe Iliescu la Cotroceni, după ce acesta a câştigat cel de-al treilea mandat de preşedinte al României. Ion Iliescu a numit-o consilier prezidenţial şi purtător de cuvânt. În 2004, a fost aleasă senator, iar în perioada 2005-2006 a fost unul dintre vicepreşedinţii PSD.
Ulterior, Creţu s-a orientat către o carieră politică la nivel european, fiind unul dintre politicienii români care a fost desemnat ca observator în Parlamentul European din 2005 până în 2007, an în care a obţinut primul mandat de europarlamentar.
Responsabilităţile lui Creţu au crescut în perioada celei de-a doua suspendări a lui Traian Băsescu, atunci când, alături de Cătălin Ivan, a fost printre cei mai vocali europarlamentari ai noii puteri care a apărat legitimitatea demersurilor acesteia în perioada foarte scurtă în care USL a schimbat preşedinţii Camerelor Parlamentului, Avocatul Poporului şi l-a suspendat din funcţie pe şeful statului.
Creţu a încercat să liniştească temerile partenerilor europeni îngrijoraţi de faptul că România s-ar fi îndepărtat de la normele statului de drept. Mai mult, Corina Creţu nu a ezitat să critice demnitari europeni care s-au pronunţat public asupra naturii evenimentelor din vara anului 2012 din România.
Astfel, Creţu a acuzat-o pe Viviane Reding, comisar european pentru justiţie şi vicepreşedinte al Comisiei Europene, că a fost părtinitoare în timpul crizei politice care a divizat România. „Comisia Europeană a avut o poziție părtinitoare, situându-se de partea președintelui Traian Băsescu și nefiind un arbitru neutru față de o dispută politică internă. Guvernul și Parlamentul ales au fost blamate din start (…) Dubla măsură este atât de evidentă încât nu este de mirare că încrederea românilor în Uniunea Europeană a scăzut cu 10 procente în această vară”, afirma Corina Creţu în 2012.
În noiembrie 2012, Corina Creţu s-a măritat cu omul de afaceri Ovidiu Rogoz. La nuntă au venit copreşedinţii USL Crin Antonescu şi Victor Ponta alături de soţii, europarlamentarii români şi, bineînţeles, cel care i-a îndrumat primii paşi în politică, Ion Iliescu.
Însă armonia căminului conjugal al cuplului de însurăţei a fost tulburată de un hacker ce şi-a luat supranumele de Guccifer. Acesta a reuşit să spargă căsuţa de mail a fostului general şi secretar de stat al SUA, Colin Powell, ocazie cu care a descoperit un schimb de mailuri între Powell şi europarlamentarul român din care se putea trage concluzia că cei doi au avut o idilă.
Corina Creţu a revenit în atenţia opiniei publice în august 2013 când, în calitate de cavaler al Ordinului „Steaua României”, a solicitat retragerea acestei distincţii acordat şi lui Tökes Laszlo, europarlamentar şi el, ca urmare a afirmaţiilor acestuia legat de un posibil protectorat al Ungariei asupra Transilvaniei. Creţu a început o adevărată campanie împotriva lui Tökes, fiind sprijinită de către PSD astfel încât membrii Ordinului care sunt pesedişti au primit instrucţiuni de la partid să ceară retragerea decoraţiei.
Procedura a tărăgănat, dar a avut finalul dorit de Corina Creţu întrucât Consiliul de Onoare al Ordinului „Steaua României” a propus preşedintelui României retragerea decoraţiei lui Tökes. Rămâne de văzut ce decizie va lua preşedintele.