ALEGERI PREZIDENŢIALE. Dragnea: Ministerul de Externe va lua toate măsurile legale pentru votul diasporei

Preşedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea, a declarat duminică, într-o conferinţă de presă la Oradea, că Ministerul de Externe va lua toate măsurile legale, în baza hotărârilor Biroului Electoral Central, pentru buna desfăşurare a votului în diaspora, cea mai mare dificultate fiind înlăturată prin posibilitatea completării declaraţiei pe proprie răspundere şi în afara secţiei de votare, transmite Agerpres.
Filip Stan
09 nov. 2014, 11:45
ALEGERI PREZIDENŢIALE. Dragnea: Ministerul de Externe va lua toate măsurile legale pentru votul diasporei

„Ştiu că (Traian Băsescu, n.red.) a cerut demisia domnului ministru Corlăţean. Nu am înţeles exact de ce îi cere demisia domnului ministru Corlăţean. Premierul Victor Ponta a avut o discuţie foarte clară la Ministerul de Externe. A spus că Ministerul de Externe trebuie şi va lua toate măsurile pentru ca fiecare român din diaspora să poată să-şi exercite dreptul de vot. Sunt absolut convins că Ministerul de Externe va lua toate măsurile în baza deciziilor, hotărârilor de la Biroul Electoral Central, pentru că BEC hotărăşte care sunt regulile”, a afirmat Liviu Dragnea.

Vicepremierul a subliniat că principala cauză pentru care s-a votat încet nu numai în diaspora, ci şi acolo unde au fost mulţi cetăţeni pe listele suplimentare, a fost decizia BEC-ului de a se completa acea declaraţie pe proprie răspundere în faţa membrilor din biroul secţiei de votare.

„Noi am solicitat, în timpul zilei de duminică, la Biroul Electoral din străinătate, să încerce ca în BEC să se scoată obligativitatea completării acelei declaraţii în interiorul secţiei şi să se poată completa afară. Din momentul acela s-a fluidizat, pentru că şi noi eram interesaţi ca votul să decurgă mult mai bine. După ce BEC-ul a luat acea decizie, pe la ora patru-cinci după amiază, lucrurile au început să meargă mult mai bine. Şi sunt sigur că vor lua toate deciziile organizatorice pentru acest lucru”, a menţionat Liviu Dragnea.

În plus, a evidenţiat acesta, în diaspora au votat mai mulţi cetăţeni, aproape dublu decât cei care au votat în turul unu în 2009. În ce priveşte înfiinţarea mai multor secţii de vot, Liviu Dragnea a spus că PSD ar agrea să se înfiinţeze mai multe secţii, se caută o soluţie legală, dar există câteva articole în lege care nu permit acest lucru.

Preşedintele executiv al PSD a amintit că şi în România au fost cozi la anumite secţii de vot, mai ales acolo unde votau studenţii. „Noi am rugat studenţii, prin colegi mai tineri, să voteze şi în alte secţii din Bucureşti. O secţie de vot are o capacitate între 1.500-2.000 de votanţi maxim. Indiferent câte cabine de vot are. Bucureştiul este foarte mare şi se poate vota oriunde în Bucureşti”, a afirmat Dragnea.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Municipiul din România care va avea tren metropolitan. Se vor face tuneluri, pasaje, investiția e de peste 200 de milioane de euro și ar trebui să fie gata în 4 ani
Capital.ro
Mașinile au primit interzis. Decizie obligatorie pentru șoferii români. Intră în vigoare luni, 28 aprilie
Playtech.ro
Care sunt drepturile soțului supraviețuitor la moștenire. Ce spune legea
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Lovitură masivă pentru Trump: Un gigant auto japonez își mută producția în afara SUA, ca urmare a tarifelor impuse
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Doliu în lumea artistică. A murit la doar 17 ani
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Avertizări de Cod Galben în toată țara. Vremea se schimbă radical între 25 și 27 aprilie
Cancan.ro
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Turul 2 înapoi și reluarea alegerilor. Călin Georgescu a primit azi verdictul. Decizia ÎCCJ e definitivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară: "Tare greu mi-a fost să ajung astăzi la biserică"
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Ilie Bolojan sesizează CCR! Mișcare de ultimă oră a președintelui interimar
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte