Alizeele din Oceanul Pacific au frânat încălzirea globală în ultimii 12 ani, însă efectele sunt temporare

O creştere fără precedent a alizeelor din Oceanul Pacific a frânat încălzirea globală în ultimii 12 ani, însă efectele acestui fenomen sunt temporare, iar temperaturile globale vor reîncepe să se ridice, potrivit unui studiu publicat luni în revista Nature.
Cristina Dinu
11 feb. 2014, 07:04
Alizeele din Oceanul Pacific au frânat încălzirea globală în ultimii 12 ani, însă efectele sunt temporare

Creşterea puternică a alizeelor care suflă din cele două Americi până în Pacificul de Vest, în regiunea ecuatorului, a stimulat mişcarea apelor oceanice, au afirmat autorii acestui studiu, o echipă de cercetători australieni, potrivit Mediafax.

„Dacă alizeele suflă cu o anumită vigoare, apa caldă care se acumulează începe să se deplaseze spre interiorul mării”, a explicat coordonatorul studiului, Matthew England.

Într-o anumită manieră, acest proces închide sub suprafaţa oceanului energia degajată de gazele cu efect de seră şi acesta este fenomenul care a provocat această oprire (a procesului de încălzire globală)”, a adăugat el.

Studiul a comparat plafonul înregistrat în 2001 cu plafonul precedent, dintre 1940 şi 1975, şi a identificat o legătură cu fazele reci de oscilaţie decenală din Oceanul Pacific (ODP), o fluctuaţie pe o perioadă de 20-30 de ani a temperaturii înregistrate la suprafaţa mării.

Această legătură explică motivul pentru care încălzirea globală nu este un fenomen regulat şi continuu – un argument avansat de sceptici -, ci un fenomen pe etape, între două perioade cu temperaturi mai mult sau mai puţin constante, a subliniat acelaşi cercetător.

Această pauză în încălzirea temperaturilor de la suprafaţă nu înseamnă că încălzirea globală s-a oprit. Am văzut cum gheţarii arctici s-au topit până la un nivel record. Suprafeţele îngheţate de pe continente se topesc şi ele la fel de repede, iar temperaturile din oceane vor continua să crească”, a adăugat coordonatorul studiului.

Autorii studiului, la care au participat şi savanţi americani, au descoperit că „există suficient de multă căldură captivă în ocean pentru a explica” plafonarea temperaturilor înregistrată în ultimii ani.

Oceanele captează această căldură suplimentară, mai ales Oceanul Pacific, întrucât alizeele au crescut considerabil în intensitate în ultimele două decenii.

Însă, această creştere în intensitate este doar temporară şi efectele sale de răcire vor înceta şi chiar vor fi inversate, imediat ce ODP va intra într-o fază caldă, în cel mult un deceniu.

„Atunci când alizeele încetinesc sau chiar se opresc, absorbţia căldurii de către oceane se inversează şi vom avea atunci, în mod invers, un surplus de căldură deversat în atmosferă”, a explicat Matthew England. După această plafonare a temperaturilor, se va produce, astfel, o accelerare a încălzirii globale.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Insula din Grecia mai ieftină decât Mykonos sau Santorini. Nu mulți români au auzit de ea
Capital.ro
Noua TAXĂ s-a votat. Decizie în România începând cu 1 ianuarie 2026. Se plătește pe persoană
Playtech.ro
Mișcarea „istorică” făcută de Prințul William la funeraliile Papei Francisc. Viitorul rege a avut o reacție senzațională, abia acum s-a aflat
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Zodii care ies în mare pagubă. Se anunță pierderi grele
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Înregistrare și declarație la ANAF. Fiscul nu mai permite evitarea plății. Ordin până pe 31 decembrie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ea este Andreea Cristiana, eleva de clasa a XI-a din Iași care s-a speriat de un urs și s-a înecat în Lacul Frumoasa din Harghita
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Cel mai nou sondaj pentru alegerile prezidențiale. Scade diferența dintre primii doi candidați
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster