Amazon, Google şi Starbucks luate la bani mărunţi în Marea Britanie

Trei dintre cele mai mari companii internaţionale, Google, Starbucks şi Amazon, sunt implicate într-un scandal de proporţii, fiind acuzate de statul britanic că fentează sistemul de taxe şi impozite din Regatul Unit.
Romania TV
13 nov. 2012, 11:58
Amazon, Google şi Starbucks luate la bani mărunţi în Marea Britanie

Autorităţile britance acuză companiile Amazon, Google şi Starbucks că folosesc tertipuri murdare, pentru a evita plata integrală a impozitelor.

Reprezentanţii celor trei grupuri au fost convocaţi în faţa unei comisii din Parlament, pentru a răspunde unor întrebări legate de achitarea taxelor.

Întrevederile din legislativ s-au desfăşurat într-un climat destul de tensionat. Reprezentantul Amazon a fost acuzat că ascunde deliberat informaţii. El a recunoscut totuşi că Amazon plăteşte taxe mici în Marea Britanie, graţie unui aranjament fiscal: compania îşi desfăşoară aproape toate operaţiunile din spaţiul comunitar prin intermediul sucursalei din Luxemburg – unde există politici de impozitare mai prietenoase.

Şi Google a găsit o modalitate de a reduce taxele pe bătrânul continent. Grupul îşi declară profiturile europene prin intermediul filialei din Bermude. Managerii firmei au dat asigurări că practica este 100% legală. Totuşi, dezvăluirea i-a enervat la culme pe oficialii britanici care spun că e un aranjament imoral.

Şi lanţul de cafenele Starbucks este acuzat că fentează Fiscul din Marea Britanie. Potrivit datelor statistice, firma nu a mai plătit taxe pe venit în această ţară, de cel puţin 3 ani. Reprezentantul grupului are însă o explicaţie: activitatea Starbucks în Marea Britanie nu este profitabilă.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
A murit marea doamnă a României. A fost o actriță adorată de toți românii: Un talent înnăscut
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
București vs Cluj, competiția celor mai luxoase mașini. De două ori pe lună se vinde o mașină de 500.000 de euro
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Lucia Maria Hohan și Adrian Stănescu au ajuns la 70 de procese. Record absolut între amorezi
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Doliu pe scena teatrului din România! Actrița Maria Andreea Raicu s-a stins din viață
Cancan.ro
EL e șoferul de 19 ani care a ucis-o pe Diana, din Câmpia Turzii? Făcea liniuțe pe șosea cu doi tineri în mașină
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare actriță. A fost amazoana filmului românesc. O frumusețe fără egal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Miniștrii Agriculturii din patru țări cer Comisiei Europene reintroducerea cotelor pentru produsele agricole ucrainene
MediaFlux
Se dau 7.000 de LEI pe LUNĂ timp de 36 de LUNI! Cine va BENEFICIA
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!