Amenzi uriaşe pentru benzinăriile care au declanşat isteria la pompă în România. „Nu există temei pentru majorarea de preţ practicată în ultimele zile”

Autorităţile au aplicat amenzi de peste un milion de lei, după ce au verificat sute de benzinării care au crescut fără temei preţurile la benzină şi motorină, pe fondul războiului din Ucraina şi a sancţiunilor aplicate Rusiei.
Filip Stan
11 mart. 2022, 13:50
Amenzi uriaşe pentru benzinăriile care au declanşat isteria la pompă în România.

ANPC, ANAF şi ISU au efectuat controale în benzinăriile care au declanşat isteria la pompă în România. Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, a precizat că au fost aplicate sancţiuni uriaşe, după verificările dispuse de premierul Nicolae Ciucă.

„În cadrul campaniei de verificare a practicilor comericale aplicate de furnizorii de carbunarţi din România, ANPC a finalizat verificările la peste 90 de staţii distribuţie a carburanţilor, la care se adaugă şi sediul central al unei companii care are în coordonare 215 staţii în total. Vorbim de rezultatele preliminare de la debutul declanşării acestor verificări.

Nivelul amenzilor aplicate până acum de ANPC se ridică la 950.000 de lei.

Pe lângă aceste sancţiuni contravenţionale, au fost date şi 10 avertismente, trei măsuri de oprire temporară a prestării de servicii, două propuneri de încetare a practicilor comerciale incorecte, patru decizii de încetare a practicilor comerciale incorecte, deja aprobate, la care se adăugă şi ordinul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului de încetare a practicilor comerciale incorecte.

E un ordin adresat unei companii din România care a fost şi amendată în acest sens cu cea mai mare amendă pe care ANPC-ul o poate da, respectiv 100.000 de lei.

ANPC consideră că nu există temei pentru majorarea de preţ practicată de operatorii economici în ultimele zile.

Controalele comisarilor APNC continuă la staţiile de furnizare a carburanţilor din întreaga ţară”, a declarat Dan Cărbunaru, purtătorul de cuvânt al Guvernului. 

Citeşte şi: Amenda primită de MOL în urma scandalului privind preţul benzinei. Cu cât a fost amendată benzinăria din Beiuş

Benzinăriile care au declanşat isteria la pompă în România, amendate de ANAF

„În privinţa rezultatelor ANAF, s-au aplicat deja şase sancţiuni contravenţionale în sumă de 140.000 de lei la care se adaugă măsura confiscării pentru suma 1.250 de şi suspendarea activităţii pentru 30 de zile în cazul unui punct de lucru. Este vorba despre un punct de lucru din Satu Mare unde au fost aplicate amenzi de 100.000 de lei şi a fost luată măsura suspendării activităţii pe o perioadă de o lună.

Într-un alt punct de lucru din judeţul Sibiu s-a aplicat o amendă contravenţională în valoare de 2.000 de lei şi a fost confiscată o sumă de bani.

La un alt punct lucru din localitatea Dumbrăviţa, judeţul Timiş a fost aplicată o amendă de 19.000 de lei. Acelaşi lucru s-a întâmplat în judeţul Botoşani unde a fost dată o amendă de 19.000 de lei. S-a confiscat o sumă de bani.

De asemenea, a fost amendată o benzinărie din Otopeni,un de a fost confiscată o sumă de bani”, a mai spus Dan Cărbunaru.

Reacţia Guvernului după ce românii au umplut pungi şi canistre cu benzină sau motorină. „Să nu se expună unor pericole”

„Am văzut cu toţii alimentări în staţii în care erau folosite recipiente neconforme încă de ieri. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a transmis avertizări atât lucrărilor din acele state, cât şi cetăţenilor să nu se expună unor pericole şi să încalce regulile de protecţie. Au fost făcute verificări şi controale ale ISGU

Până astăzi (vineri), la ora 10, erau verificate 814 staţii de alimentare cu carburant şi au fost aplicate 672 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 750.000 de lei”, a mai spus Dan Cărbunaru.

Citeşte şi: Pericol de explozie lângă benzinărie. Bazin din plastic plin cu 1.000 de litri de motorină, răsturnat la ieşirea din Peco

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
De duminică, 23 februarie 2025, de la ora 8, patru zodii intră sub protecție divină. Niciun ghinion nu se va atinge de ele
Capital.ro
Anunț pentru românii cu cont la bancă. NU vor primi toți banii înapoi. Statul a pus limită
Playtech.ro
Dezastru pentru Armata Română. Ce loc ocupă ţara noastră la capitolul trupe şi armament
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Fostul consilier parlamentar Avram Gal spune că e esențial ca România să aibă un nou ministru de Externe: „Avem nevoie de diplomație clară și asumată”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
Spynews
Top 10 cele mai sigure țări de vizitat pentru femei. Unde poți călători singură fără probleme
Evz.ro
O mie de lei în plus de la Guvern. Legea a intrat deja în vigoare
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Andrei Perneș! Familia și prietenii sunt îngenunchiați de durere
Cancan.ro
BREAKING | Sănătatea Papei Francisc s-a deteriorat! Vaticanul vine cu cele mai proaste vești
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă majorată pentru mașinile de după 2001. Toți proprietarii vor plăti. Intră în vigoare în aprilie 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Descoperire preistorică spectaculoasă în râul Steinhatchee din Florida
MediaFlux
Se dă a 13-a PENSIE în APRILIE! Cine primește BANII
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ucraina – trei ani de război: de la racheta de tenis la drona militară