ANAF a pus poprire pe conturile unei bătrâne după ce aceasta nu şi-a plătit impozitul pe frunzele de pătrunjel

O bătrână în vârstă de 83 de ani din Arad riscă să piardă tot ce a strâns o viaţă întreagă. Femeia a primit o înştiinţare de la ANAF prin care era anunţată că i s-au poprit conturile din bancă pentru impozit pe frunze de pătrunjel. Ginerele femeii a postat pe pagina sa de facebook un mesaj adresat celor de la ANAF.
Romania TV
10 mai 2016, 15:36
ANAF a pus poprire pe conturile unei bătrâne după ce aceasta nu şi-a plătit impozitul pe frunzele de pătrunjel

 „Cea mai tare isprava a ANAF!!! (Am încercat să postez și scanarea dar nu mi-a reușit). Soacră-mea are 83 de ani și vinde sporadic frunze de pătrunjel la piață. Azi i-a venit înștiintare de la ANAF, ca i s-au poprit conturile din banca, titluri mobile, disponibilitatile banesti prezente si viitoare, bunurile mobile necorporale, etc, pentru … ia ghiciti! Impozit pe frunzele de patrunjel! Faptul ca o impoziteaza nu e anormal, dar poate in tara asta a inchizitorilor pentru batrani si pentru neputinciosi, era mai normal sa ii trimiteti intai o instiintare de plata si abia apoi sa-i puneti poprire pe conturi. Pe de alta parte, din cate stiu eu, in activitatile economice, in Romania se datoreaza impozit pe profit. Pai cine a calculat cheltuiala cu samanta, cu apa, cu curentul electric, cu munca remunerata a sapatorului gradinii si cine a calculat si in ce baza, valoarea unei legaturi de patrunjel, vested, la sfarsitul unei lungi zile de stat in soare? Ca in balanta de venituri si cheltuieli, din venitul realizat se scad cheltuielile amintite si se impoziteaza profitul.

Cine este ala care i-a calculat toate astea si dupa ce norme? Cata stima trebuie sa-i poarte romanii acelui functionar al Romaniei, care a poprit toate conturile unei batrane de 83 de ani pentru un impozit datorat, de 44 de lei! Toata stima noastra domnule de la ANAF! Traiasca ma-ta! ( in pamant ca radacinile de patrunjel ale soacra-mi!) Pai daca nu sunteti in stare sa vedeti de unde cheltuieste cate un prunc de 20 de ani, cateva mii de euro, intr-o seara de club si daca nu puteti recupera nimic de la marii evazionisti, de la lautari de la tiganii cu palate cu turnulete, luati mai cu incredere de la astia de 83 de ani, ca doar trebuie sa traiti si voi de undeva.

BRAVO ANAF! Dar ce va faceti ca ati speriat-o si daca nu moare de sperietura, atunci se duce si calca in picioare tot ce mai are prin gradina si ca ea, toti amaratii aia care de buna credinta au prezentat caietele cu produsele duse la piata. Asa ca de maine, nu stiu ce o sa va mai bagati in ciorba voastra. Vin alegerile! Speram sa candideze in Romania nemtii, englezii, chinezii, sau chiar si africanii ca poate astia mai pot aduce o urma de normalitate in tara asta de netoti”, a scris ginerele femeii pe pagina sa de facebook.

Cei de la ANAF au dorit să clarifice această situaţie.

„Pentru anul fiscal 2013 doamna a depus declaratia de venit mentionand ca a obtinut venituri din transferul titlurilor de valoare in suma de 274 de lei, la care aplicand cota de impozitare de 16% rezulta impozit 44 de lei. Pentru aceasta suma neachitata s-a procedat la poprirea contului bancar”, a declarat Calin Arusti, purtător de cuvant AJFP Arad, potrivit specialarad.ro.

DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Animalul „groaznic”, dispărut acum peste 10.000 de ani, care a reapărut în aceste zile. La prima vedere pare drăgălaș, dar este foarte periculos. Mulți îl știu din celebrul serial Game of Thrones
Capital.ro
Elena Udrea e terminată. Adrian Alexandrov n-a mai rezistat. A anunțat în direct la TV
Playtech.ro
Ajutor dublu de Paște 2025 pentru unii pensionari: bani pentru miel și cozonac, pe lângă cei 400 de lei de la Guvern
DailyBusiness
Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri
Adevarul
Punctele nevralgice ale unei negocieri cu Trump pe tarife: România este expusă pe industria auto, cea alimentară și pharma| ANALIZA
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Zi grea pentru Elena Udrea. Anunțul făcut de Adrian Alexandrov
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Studenta de 26 de ani, dată dispărută în Timișoara, a fost găsită. În ce stare se află tânăra
Cancan.ro
Cum a dat soarele, au ieșit la ÎNCĂLZIT! Vedetele au încins atmosfera în parcul Herăstrău - Nu le-a fost rusine deloc
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o valoare imensă a țării. Un nume uriaș. A fost un geniu
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
„Alt copil, viața merge înainte” Igor Cuciuc a dat vestea mult așteptată, după moartea Andreei: „Un nou Început”. Artistul și soția sa sunt de nedespărțit acum
A murit Bogdan Teodorescu
MediaFlux
România se răzbună pe Trump! Anunțul președintelui Bolojan dă fiori în SUA
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Anunț important pentru seniori. Casa de Pensii schimbă ziua când bagă banii pe card