Andrei Caramitru, declaraţie halucinantă: Cadrele medicale să se vaccineze sau să fie date afară!

Andrei Caramitru vine cu o nouă declaraţie controversată pe contul personal de Facebook. Nu este prima dată când fostul conslier a lui Barna are postări extremiste.
Alina Costache
05 apr. 2021, 11:31
Andrei Caramitru, declaraţie halucinantă: Cadrele medicale să se vaccineze sau să fie date afară!

Andrei Caramitru, declaraţie halucinantă. Acesta spune că angajaţii din sistemul medical ar trebui daţi afară dacă nu vor să se vaccineze împotriva noului coronavirus.

Andrei Caramitru, declaraţie halucinantă: Cadrele medicale să se vaccineze sau să fie date afară!

„Sa fii doctor sau angajat in sistemul de sănătate dar sa nu “crezi” in vaccinuri. E ca și cum un inginer de poduri nu ar “crede” in matematica. Sau un sofer de autobuz nu ar “crede” că frânele trebuie folosite. Sau un polițist nu ar “crede” ca legea trebuie aplicată și ar încuraja la anarhie. Sau un preot nu ar crede in Dumnezeu și ar spune asta la slujbe sau pe Facebook.

Oamenii ăștia trebuie scosi din sistem (sunt cam 10% la noi, in special prin județe rurale din pesedistan si vreo 2-3 vocali prin media). Nu sunt doctori, sunt șarlatani sau psihopați. Risca viața pacienților. Nu o spun doar eu – o spun italienii, francezii, englezii, maghiarii, polonezii – toți merg in directia de a face vaccinul obligatoriu pentru angajații din sistemul de sănătate sau dacă nu – dați afara și sancționați.”, a declarat Andrei Caramitru.

În ultimele 24 de ore au fost vaccinați aproximativ 58.000 de români. De asemenea, au fost raportate 177 de reacții adverse, cele mai multe fiind la vaccinul AstraZeneca.

Aproximativ 58.000 de români, mai exact 57.969, au fost vaccinați în ultimele 24 de ore, dintre aceștia, 25.043 cu prima doză și 32.926 cu cea de-a doua doză. Un număr de 47.155 de români au fost vaccinați cu serul produs de compania Pfizer, 4.500 cu Moderna și 6.134 cu vaccinul produs de compania AstraZeneca.

De la debutul campaniei de vaccinare în România au fost vaccinați 2.065.575 de romțni, dintre care 927.274 cu prima doză și 1.138.301 cu cea de-a doua doză. Cu vaccinul Pfizer au fost imunizați 1.534.831 de români, cu vaccinul Moderna 158.492 și 372.252 cu AstraZeneca.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 177 de reacții adverse, cele mai multe fiind la vaccinul AstraZeneca (77), urmat de Pfizer cu 76 și Moderna cu 24. Dintre acestea, 27 au fost de tip local și 150 de tio general.

De la debutul campaniei de vaccinare în România au fost raportate 10.862 de reacții advese, dintre care 5.133 la vaccinul Pfizer, 854 la vaccinul Moderna și 4.875 la vaccinul produs de compania AstraZeneca. Cele mai multe reacții au fost de tip general ( 9.791) și doar 1.071 de tip local.

Citeşte şi: Impact MAJOR asupra copiilor din cauza pandemiei COVID. Urania Cremene: „Sunt copiii care nu mai vor afară.”. Probleme psihice şi de sănătate din cauza „ţinutului în casă”
 

DailyBusiness
Cum să-ți cureți bijuteriile din aur rapid și natural cu bicarbonat de sodiu
Spynews
Marian Drăgulescu și soția sa, dansul mirilor. Ce piesă deosebită au ales cei doi pentru a deschide petrecerea / VIDEO
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Destinația de vacanță unde găsești plaje sălbatice, apă de o culoare splendidă și multă verdeață. Se află în Europa, dar puțini români știu de ea și reușesc să ajungă aici
Capital.ro
UE schimbă regulile pentru ITP. Devine obligatoriu și în România. Măsuri stricte pentru toți șoferii
Playtech.ro
Cum să reduci factura la curent cu 30%. 5 sfaturi care chiar funcționează
DailyBusiness
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
Adevarul
„Ajutor, am fost răpite! Am fost luate cu forța”. Zeci de polițiști au căutat ore întregi cinci adolescente din Caracal
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Mark Stam și Cristian Porcari au câștigat „Te cunosc de undeva” - sezonul 21. Au plecat cu premiul în valoare de 15.000 de euro: „Vă iubim pe toți“
Spynews
Stațiunea din România recunoscută pentru apele sale. O mulțime de turiști aleg să petreacă aici concediul
Evz.ro
Românul care „ia durerea cu mâna”. Sute de oameni stau la coadă la el, în Mexic
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
kanald.ro
Ambulanță implicată într-un accident rutier în Cluj: Patru persoane, inclusiv o pacientă, au fost transportate la spital
Cancan.ro
Nicușor Dan, gafă uriașă într-o postare pe Facebook! A șters, dar oamenii au sesizat imediat: Penibil
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marea voce a României s-a stins pe masa de operație. Moartea sa a marcat o țară întreagă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Fosta iubită a lui Adi Mutu, noua senzație de la Festivalul de la Cannes
stirilekanald.ro
El este Octavian, găsit spânzurat cu lesa câinelui, la doar 18 ani. Motivul halucinant din cauza căruia tânărul a decis să-și încheie socotelile cu viața: „Drum lin printre îngeri”
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Cutremurul devastator prezis pentru iulie. „Profeția” care a panicat milioane de oameni
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Unii români folosesc această expresie, însă puțini îi cunosc semnificația. Este rostită des, dar rar înțeleasă