Andrew și Tristan Tate, amendați după ce s-au crezut îmblânzitori de urși. Cei doi frați s-au filmat în timp ce aruncau cârnați animalelor sălbatice de pe marginea drumului

Frații Tate s-au filmat în timp ce aruncau cârnați din mașină unui urs aflat pe marginea drumului. Autoritățile s-au autosesizat și i-au amendat, hrănirea animalelor sălbatice fiind strict interzică în România.
Alina Costache
08 aug. 2024, 18:41
Andrew și Tristan Tate, amendați după ce s-au crezut îmblânzitori de urși. Cei doi frați s-au filmat în timp ce aruncau cârnați animalelor sălbatice de pe marginea drumului
Frații tate au fost amendați după ce au hrănit un urs

Autoritățile s-au autosesizat și i-au amendat pe Andrew și Tristan Tate, după ce aceștia s-au filmat în timp ce hrîneau un urs aflat pe marginea drumului, lucru complet interzis în România de legislația în vigoare.

„În urma imaginilor publicate recent în spațiul public, în care se pot observa doi cetățeni care hrănesc intenționat un exemplar de urs prin fereastra autovehiculului, Garda Forestieră Ploiești s-a autosesizat și a aplicat ambilor contravenienți câte o sancțiune în valoare de 1.500 lei”, a transmis Ministerul Mediului într-un comunicat postat pe o rețea socială.

Citește și: Fraţii Tate, acuzaţi în Marea Britanie de evaziune fiscală „în serie”

Ministerul reamintește că hrănirea animalelor sălbatice este strict interzisă de legislația românească.

„Prin astfel de acțiuni, cetățenii se supun pe ei sau pe însoțitori unor riscuri majore. În același timp, hrănirea exemplarelor de urs le modifică acestora comportamentul, făcându-i mai toleranți cu prezența omului. Astfel de exemplare ajung, inevitabil, obiectul unor acțiuni de intervenție”, se arată în comunicat.

„Astfel de acțiuni ale autorităților competente vor continua în perioada următoare. Pentru a evita atacuri cu consecințe grave, pentru a proteja specia și pentru a evita sancțiunile contravenționale, facem apel la toți cetățenii să se abțină de la hrănirea urșilor sau a altor animale sălbatice”, a mai precizat Ministerul Mediului în comunicat.

Citește și: Decizie de ultimă oră. Fraţii Tate pot părăsi liberi România. Prima reacţie a lui Andrew: „Să iau Ferrari, să merg în Italia?”

În urmă cu doar câteva zile, frații Tate s-au filmat în timp ce hrăneau din mașină un urs aflat pe marginea drumului. Imaginile au devenit virale pe internet.

În filmare se vede cum Tristan Tate aruncă cârnăciori unui pui de urs. „Hrănind animalele vagaboande din România”, a scris Andrew în dreptul videoclipului postat pe platforma X.

Frații Tate sunt judecați în România, sub control judiciar, pentru trafic de persoane li viol, într-un dosar instrumentat de DIICOT.

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Zodiile care vor fi pe val până pe 1 mai. Cinci nativi sunt în culmea fericirii
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Silviu Predoiu a dezvăluit totul: Am mai spus acest lucru
Playtech.ro
Se dau bani de la stat în luna mai. Actul care îţi asigură ajutorul financiar
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Peripețiile unor interlopi din Moldova, în pelerinaj la Muntele Athos. „Se auzeau lupii, coioții”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Colosul din Ungaria a pus ochii pe un sector-cheie din România
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru pensionari. Câți bani vei primi la pensie în funcție de data nașterii și stagiul complet de cotizare
Cancan.ro
Obiect din România, pus în sicriul Papei Francisc. Ce este, de fapt: 'Rămâne… până în ziua de apoi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Document obligatoriu pentru persoanele cu vârste între 18 și 30 de ani. Se dă ordin de la UE
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa fiecăruia dintre noi
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Papa Francisc a ajuns alături de Hristos! Imaginile care au făcut înconjurul lumii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte