ANPC avertizează: Nu vă lăsaţi păcăliţi de produsele „tradiţionale”

Mare atenţie la alimentele pe care le cumpăraţi pentru masa pascală, mai ales dacă le preferaţi pe cele tradiţionale, ne avertizează Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului.
Romania TV
05 apr. 2012, 13:40
ANPC avertizează: Nu vă lăsaţi păcăliţi de produsele

După ce a găsit pe piaţă „parizerul ca la bunica acasă”, ANPC a ajuns la concluzia că mulţi producători sau comercianţi vând produse cu denumiri care induc ideea falsă că ar fi tradiţionale.

„De foarte multe ori, din dorinţa de a se introduce pe piaţă unele produse tradiţionale, producătorul sau comerciantul vine cu tot felul de idei, iar prin denumirea pe care o dă produsului respectiv încearcă să inducă la consumator ideea că acel produs este unul tradiţional, ori un produs tradiţional nu este acela căruia operatorul care-l produce îi spune «parizer ca la bunica». Eu nu ţin minte ca bunica să producă vreodată parizer„, a declarat şeful ANPC, Cnstantin Cerbulescu.

Invitat la România TV, reprezentantul unei firme de mezeluri a explicat de ce nu poate exista „parizer tradiţional”. „Este o denumire improprie întrucât acest sortiment realizat din carne nu se poate realiza decât în nişte condiţii tehnologice pe care le poate oferi doar industria alimentară. Într-o gospodărie nu se poate realiza un asemenea produs”, a explicat Sergiu Meica, profesor universitar, director de calitate la o fabrică de mezeluri.

Mezelurile nu pot fi tradiţionale, cu atât mai mult cât calitatea acestora este din ce în ce mai îndoielnică. Ministrul Agriculturii, Stelian Fuia, a explicat că acest fenomen are loc pentru că producătorii nu mai sunt obligaţi să prezinte reţeta.

„Dacă astăzi eu merg şi spun că acest crenvurst are prea mult şorici, el poate spune asa scrie în reţetar. Ori dacă am avea o reţetă martor aprobată, am putea lua măsuri. Am pregătit actul normativ şi speram să fie gata cât mai repede pentru a introduce această certificat. 

Potrivit şefului Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului, România are peste 4.000 de produse tradiţionale autorizate, în timp ce la nivelul Uniunii Europene numărul acestora abia ajunge la 800″ .

DailyBusiness
În aprilie, autostrada A0 Sud va fi gata! Drumul de la Pitești la Constanța, ca în Occident!
Spynews
Imagini exclusive de la ceremonia de decorare a lui Gheorghe Hagi cu cea mai înaltă distincție a statului român. Ce invitați de seamă participă / VIDEO
Bzi.ro
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție
Fanatik.ro
Produsul adorat de românii în comunism se găsește, din nou, în magazine. Se vinde foarte ieftin, prețul e doar 0.80 lei în depozit
Capital.ro
Călin Georgescu a dat ordin. A decis cine va candida în locul său: Ne-am întâlnit, vă putem spune!
Playtech.ro
Acceptarea tacită a moștenirii. Când se face şi de ce
DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Adevarul
Meseria viitorului pentru românii fără studii superioare. „Unii se bucură de un program lejer, pentru alții este un coșmar”
wowbiz.ro
Semnul divin primit de la Minerva de buna ei prietenă, astrolog Sanda Ionescu! Pur și simplu nu i-a venit să creadă și a surprins totul pe filmare | EXCLUSIV
Spynews
Plăcinte leneșe din ovăz, mere și caise uscate. Rețeta simplă și rapidă
Spynews
Natalia Mateuț, imagine de colecție cu tatăl ei. Dorin Mateuț, prezent la ceremonia lui Gheorghe Hagi de decorare cu Ordinul Național „Steaua României”
Evz.ro
Portalul secret către lumea zeilor și a spiritelor. Un loc desprins din altă lume
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Banii oferiți între rude vor fi verificați de ANAF! Se vor impozita cu 70% cadourile, dacă nu se știe proveniența banilor
Cancan.ro
Simona Halep, prinsă într-un triunghi amoros! Dorin Mateiu are iubită. Cine este Luciana și cu ce se ocupă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
EL îi va lua locul lui Călin Georgescu. Anunț oficial de candidatură: Sunt singurul român care...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
George Bondor s-a sinucis! Detalii de ultimă oră
Casa de Pensii a transferat banii pe carduri. La ce oră intră în cont pensia pe luna martie
MediaFlux
Răsturnare de situație privind OUG-ul care afectează pensionarii din România! Guvernul încercă să repare greșeala
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce rămâne după Călin Georgescu? O țară pârjolită de ură