Antonescu refuză să-şi ceară scuze aşa cum a cerut Dan Grigore

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, marţi, pentru Mediafax, că eventuala demisie a membrului CNA Dan Grigore este exclusiv treaba acestuia, el precizând că nu-şi retrage afirmaţiile făcute la adresa acestuia, dimpotrivă, le susţine şi nu are pentru ce să-şi ceară scuze.
Romania TV
06 mart. 2012, 11:35
Antonescu refuză să-şi ceară scuze aşa cum a cerut Dan Grigore

„Nu am pentru ce să-mi cer scuze. Toate afirmaţiile pe care le-am făcut sunt afirmaţii pe care le susţin în continuare, iar eventuala demisie a domnul Dan Grigore este exclusiv treaba domniei sale. Nu văd ce afirmaţie făcută de mine la Antena 3 ar putea fi pusă în discuţie şi în orice caz nu-mi retrag niciuna şi nu am pentru ce să-mi cer scuze”, a declarat Antonescu.

Membrul CNA Dan Grigore a declarat la şedinţa de marţi că îşi va da demisia din Consiliu dacă Crin Antonescu, care a afirmat despre el că nu are onoare, nu îşi cere scuze până la şedinţa următoare a CNA, programată joi.

La începutul şedinţei de marţi a CNA, Dan Grigore a dorit să facă o scurtă declaraţie de presă.

„În ziua de 1 martie, am primit ca mărţişor, (…) prin intermediul emisiunii «Sinteza Zilei», a domnului director Mihai Gâdea de la postul Antena 3, alături de (…) nişte laude la adresa meseriei mele de pianist, la adresa artei mele muzicale, «proliferate», cum spunea deunăzi reprezentanta postului, de domnul director însuşi – ceea ce mi-a produs o oarecare plăcere, sigur că da, pentru care îi mulţumesc -, alături de aceste laude, domnia sa şi-a exprimat stupefacţia că eu, un binecunoscut monarhist, nu răspund comandamentelor acestei poziţii publice pe care am arătat-o de multă vreme, şi iată că ţin cu Băsescu”, a spus Dan Grigore.

„Şi l-a întrebat pe invitatul domniei sale din emisiune, pe domnul Crin Antonescu, ce părere are, la care domnul Crin Antonescu a spus că eu n-am onoare, asta a fost părerea domniei sale. Dacă părerea domnului Crin Antonescu era părerea unui simplu politician, aş fi zis că un politician care vorbeşte la televizor vorbeşte şi-i mai scapă versurile, că ştim că mulţi politicieni care vorbesc la televizor, fiind foarte des invitaţi, obişnuiesc să mai scape şi versurile şi să vorbească despre lucruri pe care nu le stăpânesc prea bine. Dar domnul Crin Antonescu nu-i un simplu politician, e preşedintele unui mare partid din opoziţie şi copreşedintele unei coaliţii a opoziţiei, USL. Dacă domnia sa, cu întreg aliotmanul opoziţiei, se împiedică de ciotul Dan Grigore din CNA, adică de mine, îi propun un schimb reciproc avantajos domnului Crin Antonescu. Dacă, până la şedinţa următoare, nu «proliferează», ca să citez din gândirea publică a doamnei reprezentante a postului, scuzele de rigoare sau ceva echivalent, cum va socoti domnia sa de cuviinţă, eu, joi, la şedinţa următoare, îmi voi da demisia din CNA”, a încheiat Dan Grigore.

La şedinţa CNA anterioară, pe 1 martie, membrii Narcisa Iorga, Ioan Onisei, Dan Grigore şi Gelu Trandafir au susţinut într-o pauză o conferinţă de presă, în care au declarat că sunt atacaţi în mod constant în emisiunile televiziunii Antena 3.

Dan Grigore a spus atunci că va împlini în curând două mandate în CNA, în timpul cărora cei care l-au propus în această funcţie sunt forţe fie la putere, fie în opoziţie. „În virtutea acestei experienţe, cred că singurele explicaţii pe care mi le pot da în legătură cu atitudinea postului Antena 3, vizavi de demersurile şi de datoria pe care CNA încearcă să şi-o facă – e adevărat, uneori mai şovăielnic decât ar trebui -, ar fi că postul înţelege, în virtutea unui model deja devenit clasic, pe care eu l-am semnalat atunci când a început să funcţioneze – modelul de victimizare de tip OTV -, înţelege să se victimizeze, să-şi pună cenuşă în cap şi să spună că CNA, cu aceşti membri numiţi politic, încearcă să distrugă pe marele apostol al democraţiei din România, care este postul de ştiri Antena 3”, a spus atunci Dan Grigore, precizând că demersurile din ultima vreme ale Antena 3 sunt „mai toate făcute în scopuri politice”.

„Demersul acesta pseudo-jurnalistic pe care îl face Antena 3, derapând tot timpul de la cele mai elementare norme ale respectului faţă de drepturile fundamentale ale omului, faţă de drepturile omului la informare corectă, drepturile omului la imagine, la demnitate, numai demnitatea celui care este terfelit într-o emisiune, ci şi a celui care priveşte acea emisiune sau acel fragment de emisiune în care cineva este terfelit, numai pentru că se urmăreşte un scop nobil? Nu cred. Cred că scopul nu este scuzat de mijloace, mijloacele trebuie să fie adecvate scopului”, a mai precizat Dan Grigore.

Pianistul Dan Grigore, născut pe 6 august 1943, a făcut studii la Conservatorul Rimski-Korsakov din Sankt-Petersburg şi la cel de Muzică din Bucureşti, a obţinut bursa Herder la Academia de Muzica din Viena. Membru al Societatii Europene de Cultura din Veneţia, laureat al concursurilor internaţionale, solist al Filarmonicii George Enescu, Prorector de Onoare al Universităţii de Muzică din Bucureşti, membru în jurii internaţionale de prestigiu, activitatea sa artistică a fost excelent apreciată de presa de specialitate din marile centre muzicale ale lumii în care a concertat. Statul român i-a acordat Ordinul „Serviciul Credincios în grad de Mare Cruce”. A fost, de asemenea, decorat de Guvernul francez cu Ordinul Artelor şi Literelor în grad de Cavaler.

Dan Grigore împlineşte, în decembrie 2012, două mandate a câte şase ani în CNA. Pe 19 decembrie 2006, el a fost a numit în Consiliu de Parlamentul României, la propunerea Guvernului, pentru perioada 2006 – 2012.

DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cele mai avantajate zodii în vara lui 2025. Patru nativi vor avea 3 luni pline de belșug
Capital.ro
Noi reguli pentru anvelope. Devine obligatoriu începând cu 15 Aprilie. Se dau amenzi usturătoare
Playtech.ro
De câte ori se încarcă voucherele de alimente până în 2027. Suma oferită de stat românilor cu venituri mici
DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Adevarul
Ce efecte produce puciul din USR. „Un partid care funcționează pe bază de interes. Elena Lasconi ar putea creşte”| ANALIZĂ
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Vreme de coșmar în România. Val de fenomene extreme
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
kanald.ro
Familiile victimelor de la 2 Mai, față în față pentru prima oară cu părinții lui Vlad Pascu! Reacția părinților îndoliați: „Am simțit că îmi vine rău”
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă nouă din 2026. Proprietarii de apartamente și garsoniere vor fi obligați să o plătească
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
stirilekanald.ro
O tânără de 17 ani s-a trezit cu boala "plămânilor popcorn" după ce a vapat în secret. Avertismentul disperat al mamei sale: "Este o afecțiune mortală și incurabilă"
Primul sondaj care ia în considerare și votanții din diaspora. Cine ar câștiga o finală Nicușor Dan – George Simion
MediaFlux
Ce se va întâmpla în România după ce se ridică plafonarea la energia electrică și gaze! Un expert a explicat exact: Va exista un impact semnificativ în facturile finale VIDEO
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta și „Sistemul”: când Lupul strigă „Lupul!”