Apple şi Hyundai vor să construiască maşini electrice. Când ar începe producţia

Constructorul auto sud-coreean Hyundai Motor şi grupul american Apple vor să încheie până în luna martie un parteneriat privind realizarea de maşini electrice. Producţia ar urma să înceapă din 2024 în SUA.
Razvan Mihalascu
11 ian. 2021, 10:37
Apple şi Hyundai vor să construiască maşini electrice. Când ar începe producţia
foto: wccftech.com

Informaţia potrivit căreia Apple şi Hyundai vor să construiască maşini electrice a fost dată publicităţii de cotidianul sud-coreean Korea IT News, citat de agenţia Reuters. De altfel, producătorul sud-coreean a anunţat vineri că se află în discuţii cu Apple, în contextul în care o altă publicaţie sud-coreeană dezvăluise că cele două companii vor să lanseze un automobil autonom electric în 2027. Vestea a dus la creşterea 20% a cotaţiei acţiunilor Hyundai.

Surse din industria auto, citate de cotidianul Korea IT News, susţin că Apple şi Hyundai vor să construiască maşini electrice la uzina pe care Kia Motors o are în statul Georgia sau să investească în comun pentru construcţia unei noi uzine de asamblare în SUA.

Apple şi Hyundai vor să construiască maşini electrice. Când ar putea fi lansată primul model

Obiectivul este producţia a 100.000 de vehicule în 2024, la o uzină care ar urma să aibă o capacitate anuală de producţie de 400.000 de vehicule, notează Agerpres. Kia Motors este o companie afiliată grupului Hyundai Motors.

De altfel, presa sud-coreeană mai scrie că Hyundai şi Apple intenţionează să lanseze o „versiune beta” a unui automobil Apple, în cursul anului 2022.

Citeşte şi: Hyundai retrage modelele electrice Kona din Coreea de Sud, din cauza posibilelor incendii produse de baterie

În decembrie 2020, agenţia Reuters relata că şi Apple a făcut progrese în tehnologia maşinilor autonome şi vrea să producă, încă din 2024, un autoturism echipat cu propria sa tehnologie inovativă de baterii.

Producătorul celebru datorită modelului de telefoane iPhone a iniţiat încă din anul 2014 „Proiectul Titan”, prin care a început să proiecteze de la zero propriul său vehicul autonom. Surse citate de Reuters afirmă că Apple a făcut suficiente progrese şi vrea acum să producă un vehicul pentru consumatori.

Strategia Apple se bazează pe un nou model de baterie, care ar putea reduce „în mod radical” costul bateriilor şi ar spori autonomia vehiculelor.

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Răsturnare de situație în cazul Elodia Ghinescu. Ce s-a întâmplat, de fapt, cu fosta avocată: Vă dau în scris
Playtech.ro
Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza. Val de frig în România. Unde lovesc furtunile și vijeliile
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Cât de aproape un un război mondial. Cheltuieli uriașe pentru apărare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
kanald.ro
Cine este românul care a lucrat la mormântul Papei Francisc din Bazilica Santa Maria Maggiore. Acesta este singurul străin din echipă
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor s-a stins. A fost o legendă. A făcut milioane de oameni să râdă. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Vreme severă în România: vijelii, grindină și temperaturi scăzute în următoarele zile
MediaFlux
Donald Trump Jr. sosește luni la București. Este a treia oprire în turneul din Europa de Est
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre