TRAGEDIE la Arad. Doi oameni au murit după ce maşina lor a fost SPULBERATĂ de un tren VIDEO

Doi bărbaţi au murit, luni dimineaţă, după ce maşina în care se aflau a fost spulberată de un tren. Cei 70 de călători din tren s-au ales cu o sperietură groaznică după ce unul dintre vagoane au deraiat din cauza impactului, informează România TV.
Alina Costache
08 apr. 2013, 05:27
TRAGEDIE la Arad. Doi oameni au murit după ce maşina lor a fost SPULBERATĂ de un tren VIDEO

Incidentul a avut loc în cursul dimineţii de luni, la o trecere de cale ferată nesemnalizată din localitatea Ineu. Trenul care se îndrepta spre Arad a fost implicat într-un grav accident, soldat cu decesul a două victime. Doi bărbaţi, unul de 27 de ani şi un al doilea de 31 de ani, au murit la scurt timp după accident, în timp ce erau transportaţi la spital într-o amubulanţă.

Citeşte şi O copilă de 12 ani a fost LOVITĂ DE UN TREN în Hunedoara. Fata a murit

Potrivit anchetatorilor, şoferul nu s-a asigurat corespunzător, iar trecerea nu era semnalizată. De asemenea, maşina avea ataşată o remorcă. În urma impactului, cei peste 70 de călători ai trenului s-au ales cu o sperietură groaznică, după ce un vagon a deraiat şi mai multe geamuri au fost sparte. Accidentul a avut loc în zona localităţii Mocrea, pe DJ 792, la o trecere cu calea ferată fără barieră. La faţa locului au intervenit pompierii din cadrul ISU Arad care au descarcerat victimele din maşină, conform arq.ro.

La faţa locului au ajuns mai multe maşini de intervenţie, printre care şi un echipaj de Descarcerare, care a reuşit să-i scoată pe cei doi bărbaţi dintre fiarele contorsionate. Cei doi erau încă în viaţă, însă au murit în drum spre spital din cauza rănilor grave.

Citeşte şi La un pas de tragedie. Au scăpat ca prin minune după ce un tren era să îi izbească din plin VIDEO

„Garda Numărul unu de intervenţie Ineu s-a deplasat în localitatea Mocrea cu o autospecială de tip SMURD şi autospeciala de descarcere pentru scoaterea a două victime dintr-un autoturism în urma unui accident cu un tren. Manevrele de descarcerarea au durat aproximativ 45 minute din cauza poziţiei în care a fost lovit autoturismul de către tren. Victimele au fost scoase şi predate în viaţă către ambulanţă şi către echipajul SMURD. În urma impactului, unul dintre vagoanele trenului a deraiat de pe linie”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Arad, George Pleşca.

Citeşte şi Coliziune între un tren de persoane şi un TIR, în Neamţ. În tren erau 20 de oameni VIDEO

Maşina, condusă de un bărbat de 30 de ani din localitatea Ghioroc, nu a oprit şi nu a acordat prioritate trenului personal care circula pe ruta Brad-Gurahonţ-Ineu-Arad. În urma impactului, maşina a fost târâtă de tren aproximativ 250 metri, potrivit martorilor.

„Un bărbat de 30 de ani din Ghioroc, în timp ce a condus un autoturism Mercedes pe drum judeţean 792, a ajuns la trecerea de nivel cu calea ferată fără bariere, nu a oprit şi nu a acordat prioritare de trecere trenului personal Arad-Gurahonţ. În urma impactului, autoturismul a fost târât circa 100 m, iar trenul a deraiat de pe şine, si au decedat două persoane, conducătorul auto şi pasagerul care se afla în maşină. Traficul rutier nu a fost blocat, cel feroviar e blocat până finalizarea cercetărilor”, a adăugat purtătorului de cuvânt al Poliţiei Arad, Ovidiu Liber.

Citeşte şi Un tren de mare viteză a deraiat în Japonia. Aproximativ 130 de oameni au fost implicaţi în accident

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Primele imagini cu Papa Francisc în sicriu! Ce ritualuri urmează în Vatican | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca, petrecere în costum de baie de Paște! Imagini inedite cu vedeta PRO TV în vacanța din Grecia
Fanatik.ro
Ce trebuie să dai de pomană și ce nu e bine să împarți de Sfântul Gheorghe 2025. Este sărbătoare mare, cu cruce roșie în calendar
Capital.ro
România a pierdut o mare valoare. Și-a pus amprenta asupra întregii țări. Va fi veșnic în amintirea românilor
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă primeşti bani din străinătate. Cum află ANAF de sumele transferate, de fapt
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Gabriel Liiceanu spune cu cine (nu) votează și de ce. „Poporul român doarme liniștit în cel mai cumplit vacarm”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, ceartă cu soțul: "Mi-am făcut bagajele și am plecat. Nu mai suportam..." | Declarații exclusive
Spynews
Chef Richard Abou Zaki de la Chefi la cuțite, alături de Mădălina Ghenea, la Roma. Ce pun la cale cei doi: “Abia aștept…” | FOTO
Spynews
Elena Viscu se căsătorește din nou?! Fosta soție a lui CRBL, moment emoționant la o nuntă! | VIDEO
Evz.ro
Amenințarea invizibilă. Noul val de escrocherii care lovește România
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
kanald.ro
O turistă a murit dupa ce s-a răsturnat cu ATV-ul pe Clisura Dunării
Cancan.ro
Ce pensie primește un român în 2025, dacă a lucrat doar 15 ani cu carte de muncă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare doamnă a scenei artistice. Toți românii au admirat-o. Nu va mai fi nimeni ca ea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
stirilekanald.ro
Comoara romană ascunsă, găsită înainte de Paște în Giurgiu! Este una dintre cele mai mari descoperiri din istoria recentă
Horoscop special Alina Bădic. Finalul lunii aprilie aduce surprize total neașteptate, dar și provocări. Zodiile care dau lovitura
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci în această sfântă zi
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul în care un apartament renovat costă cât o mașină SH