Seria celei de-a doua seri de concerte din Piaţa Mare din Sibiu a fost deschisă de germanii de la Xandria, aflaţi pentru prima oară în România. Xandria a avut parte de o primire foarte bună din partea publicului, iar prestaţia lor live a fost impecabilă. Formaţia nu doar a trecut cu bine peste lunga pauză dintre ultimul şi penultimul album (5 ani), cât şi de schimbările de componenţă, printre care plecarea Lisei Middelhauve şi cooptarea vocalistei Manuela Kraller.
De altfel, aceasta nu este la prima vizită în România, ea fiind una din componentele formaţiei Haggard, cu care a mai susţinut un concert în ţara noastră. Kraller a avut ocazia să-şi demonstreze calităţile cântând îndeosebi piese de pe ultimul album, „Neverworld’s End”: Valentine, Soulcrusher sau Blood on my Hands. În schimb, ultima piesă a fost Ravenheart de pe albumul omonim, scos în 2004.
Orphaned Land a fost cea de-a doua trupă a serii. Amestecul de metal cu muzică tradiţională arabă şi evreiască a părut să fie pe placul multora dintre rockerii veniţi la Sibiu. Formaţia israeliană a fost înfiinţată în 1991, sub numele Resurrection. La Sibiu, publicul a putut să asculte piese de ultimul album Orphaned Land, lansat recent şi intitulat „All is One”.
Odată cu Lacrimosa, a venit şi ploaia care curs aproape tot timpul cât au cântat germanii. Departe de diminua din entuziasmul publicului, parcă l-a amplificat, fanii trupei salutând cu entuziasm începutul fiecărei melodii. Deveniţi deja o legendă a genului gothic-metalul nu a dezamăgit. Începutul concertului a fost unul devenit clasic pentru Lacrimosa: Lacrimosa Theme, urmată de Ich bin der Brennende Komet.
Cei prezenţi s-au mai bucurat de interepretarea live a binecunoscutelor Alles Lüge, Alleine zu zweit sau Der Morgen Danach, pe lângă un lot consistent de piese de pe ultimul album „Revolution”, lansat anul acesta. Sunetul a fost impecabil, iar live Lacrimosa ştie să impresioneze prin acurateţea interpretării. Rechemaţi prin aplauze pe scenă, membrii formaţiei au încheiat concertul cu Stolzes Herz, moment în care ploaia a început să curgă şi mai tare. O încheiere perfectă pentru încă o ediţie reuşită a ARTmania. Deja la a opta ediţie, ARTmania tinde să fie printre cele mai longevive festivaluri de gen din România şi unul cu un farmec aparte, care atrage ascultători de rock din mai toate colţurile ţării.