Viitorul a fost aproape să deschidă scorul în minutul 8 în urma unui contraatac fulger. Eric l-a lansat precis pe Țucudean, atacantul a preluat elegant, dar finalizarea sa s-a oprit în bara porții lui Iliev.
Peste doar opt minute, Astra a deschis scorul, speculând o eroare a lui Horj. Balaure a avansat către poartă și a finalizat cu mult calm, ajungând la cel de-al cincilea gol stagional.
Campioana a egalt în minutul 37, după ce tânărul Andrei Ciobanu (19 ani) a executat maiestuos o lovitură liberă de la 24 de metri.
Imediat după pauză, Alexandru Ioniță II a dus-o pe Astra în avantaj după un gol de toată frumusețea. Acesta a luat o acțiune pe cont propriu, a scos doi jucători ai Viitorului din joc și l-a învins pe Râmniceanu cu un șut superb.
Ultimul gol al partidei a venit în minutul 86, camerunezul Anatole Abang marcând primul său gol de la venirea la Astra. Africanul a pătruns superb prin apărarea campioanei, l-a driblat și pe Râmniceanu, și a înscris printr-un șut în forță.
În urma victoriei, Astra Giurgiu a urcat pe locul trei, cu 21 de puncte, egalând-o astfel pe FCSB. De partea cealaltă, Viitorul se află pe locul 10, cu 11 puncte.
ASTRA – VIITORUL 3-1. Pentru Astra au marcat Balaure ’16, Ioniţă ’48 şi Abang ’86, iar pentru Viitorul a punctat Ciobanu ’37.
1-0: Balaure a marcat cu un şut la colţul lung
1-1: Ciobanu a egalat din lovitură liberă de 25 de metri
2-1:Alex Ioniţă i-a readus în avantaj pe giurgiuveni
3-1: Abang a stabilit scorul final, în minutul 86.
Astra: P. Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan – Mrzljak, Dandea – Balaure, Ioniță II, R. Moise – Le Tallec.
Viitorul: Râmniceanu – Ciobanu, Țîru, Horj, Cr. Ganea – Cicâldău, Mladen, Vână – Eric, Țucudean, Chițu.