Atac cu rachete în Fâşia Gaza

Martori au declarat că atacurile dinainte de răsărit au lovit Gaza City şi oraşele din sud Rafah şi Khan Younis. Niciuna dintre grupările militare din Gaza nu a revendicat lansarea rachetei. 
Iulian Tudor
23 nov. 2020, 09:04
Atac cu rachete în Fâşia Gaza
Atac cu rachete în Fâşia Gaza

Atac cu rachete. Militanţii palestinieni au lansat o rachetă spre Israel, iar forţele israeliene au răspuns cu un atac aerian în Fâşia Gaza, a declarat duminică un oficial al armatei israeliene citat de Reuters.

Nu au fost înregistrate victime de nicio parte a graniţei. Poliţia israeliană a spus că racheta lansată din Gaza sâmbătă noapte a avariat o fabrică din oraşul sudic Ashkelon.

Armata israeliană a spus că a răspuns împotriva unor baze militare aparţinând Hamas, gruparea armată islamistă care controlează Gaza.

Dr. Rafila cere creşterea numărului de teste COVID ca în Israel. „Ar trebui testaţi până la 100.000 de oameni pe zi”

Atac cu rachete. Martori au declarat că atacurile dinainte de răsărit au lovit Gaza City şi oraşele din sud Rafah şi Khan Younis. Niciuna dintre grupările militare din Gaza nu a revendicat lansarea rachetei.

Israelul şi Hamas au susţinut cel mai recent un război în 2014, iar de atunci între cele două au avut loc mai multe schimburi de focuri.

„Organizaţia teroristă Hamas este responsabilă pentru toate evenimentele care au loc în Fâşia Gaza şi care provin de acolo şi va suporta consecinţele pentru activitatea teroristă împotriva civililor israelieni”, a transmis, într-un comunicat, Armata.

Fawzi Barhoum, purtător de cuvânt al Hamas, a învinuit Israelul pentru noul schimb de rachete. „Ocupaţia israeliană este principala responsabilă pentru tot ce se întâmplă în Gaza deoarece continuă să o blocheze şi să comită atacuri. Rezistenţa este doar o acţiune de autoapărare”, a declarat el pentru Reuters.

Netanyahu: Nu trebuie să se revină la acordul nuclear cu Iranul

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat duminică, într-un aparent mesaj adresat preşedintelui ales al Statelor Unite Joe Biden, că nu ar trebui să se revină la acordul nuclear cu Iranul abandonat de preşedintele Donald Trump, transmite Reuters.

Biden, care îşi va începe mandatul pe 20 ianuarie, a declarat că ar readuce SUA în acordul nuclear convenit în 2015, dacă Teheranul va reveni la respectarea strictă a acestuia, şi că ar colabora cu aliaţii ”pentru întărirea şi extinderea lui, în timp ce ar combate mai eficient alte activităţi destabilizatoare ale Iranului”.

Acordul, încheiat de puterile occidentale cu Teheranul, are rolul să limiteze programul nuclear al Iranului, pentru a-l împiedica să dezvolte arme nucleare, în schimbul relaxării sancţiunilor economice.

DailyBusiness
Salarii explozive în România! Joburi de peste 10.000 lei pe lună și oportunități uriașe pentru câteva domenii în creștere
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Video. Denise Rifai i-a arătat cartonașul galben lui Nicușor Dan la Testul Puterii! Ce s-a întâmplat la emisiunea maraton de pe Fanatik
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. Nu se mai aștepta la acest anunț minunat: Cele mai mari șanse
Playtech.ro
Ce este rezerva succesorală şi cum se calculează. Cazurile în care sunt mai mulţi copii cu drept la moştenire
DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Adevarul
PSD sună mobilizarea pentru Crin Antonescu cu previziuni sumbre: ieșirea de la guvernare, primari aleși în două tururi și posturi tăiate SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Scandal Florin Prunea - Dănuț Lupu. Acuzații grave: dosare aranjate
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Ce pensie primește Maria după 22 de ani de muncă în Italia! Aceasta nu duce grija zilei de mâine: „E de trei ori mai mare decât pensia din România”
Cancan.ro
Nuntă secretă în politică! Fostul prim-ministru al României s-a căsătorit la Viena cu deputata care i-a furat inima
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. A fost o legendă. Rămâne veșnic în inimile românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
"Ștefan era foarte bun la învățătură, un băiat liniștit" - Tatăl băiatului a dezvăluit ce obișnuia să facă acasă
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Alocații luna aprilie 2025. Vești bune pentru părinți
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Actriţa din piesa care a deranjat Biserica, ameninţată: Nu-mi venea să cred