Şoferul le-a declarat poliţiştilor că a oprit pe banda de urgenţă imediat ce a văzut că iese fum de sub capotă, reuşind să iasă din maşină împreună cu pasagerul de pe locul din dreapta înainte ca incendiul să se extindă.
La faţa locului a intervenit un echipaj de la Detaşamentul de Pompieri Bradu, care a reuşit să lichideze incendiul.
Potrivit Agerpres, autoturismul a fost distrus în proporţie de peste 80%, cauza cea mai probabilă a incendiului fiind un scurt-circuit la instalaţia electrică.