Avion rus prăbuşit în Siria. Bilanţ nou: 39 de morţi

Treizeci şi nouă de militari au murit în urma prăbuşirii avionului militar de transport, marţi, la aterizare în baza rusă Hmeimim, în vestul Siriei, potrivit armatei ruse, care privilegiază teza accdentului, scrie AFP.
Iulian Tudor
07 mart. 2018, 07:11
Avion rus prăbuşit în Siria. Bilanţ nou: 39 de morţi

Este vorba – cu excepţia prăbuşirii unui avion ce se îndrepta către aceeaşi bază, în decembrie 2016, în sudul Rusiei, unde au murit 92 de oameni – despre cel mai grav incident legat de intervenţia militară lansată de Moscova în septembrie 2015 în susţinerea regimului lui Bashar al-Assad.

Campania de atacuri aeriene ruse are loc în principal de la Hmeimim, unde preşedintele rus Vladimir Putin a declarat, în decembrie, că misiunea armatei ruse a fost „strălucitor îndeplinită” şi a anunţat o retragere parţială a trupelor.

Avionul de tip Antonov 26 (An-26) s-a prăbuşit marţi, către ora locală 14.00 (şia României), la aproximativ 500 de metri de pista de aterizare, a anunţat Ministerul rus al Apărării într-un comunicat, citat de agenţiile ruse.

După ce a evocat 32 de persoane la bord, ministerul a anunţat că aeronava transporta 39 de persoane – 33 de pasageri şi şase membri ai echipajului – care au murit toate.

„Ei erau toţi militari”, a precizat ministerul.

Această prăbuşire creşte la 84 numărul militarilor ruşi ucişi în Siria de la începutul intervenţiei ruse, potrivit unoor bilanţuri oficiale.

Pierderea avionului a fost „cauzată aparent de o problemă tehnică”, a precizat ministerul în comunicat, subliniind că aeronava s-a prăbuşit şi că nu a fost vizată de tiruri.

O comisie de la Ministerul Apărării a fost însărcinată să studieze „toate versiunile posibile cu privire la ceea ce s-a întâmplat”, a anunţat ministerul, fără să ofere detalii despre persoanele de la bordul avionului sau circumstanţele accidentului.

Avion prăbuşit în Siria. Cel puţin 32 de oameni au murit. O defecţiune tehnică, posibila cauză a prăbuşirii

Un purtător de cuvânt al Parchetului Militar rus, citat de agenţia Tass, a anunţat că o anchetă cu privire la posibile încălcări ale regulilor de securitate a fost deschisă.

Comitetul de anchetă rus a anunţat într-un comunicat că deschide şi el o anchetă, precizând că An-26 efectua un zbor regulat.

Avioanele de tip An-26 sunt folosite de armata rusă în transportul trupelor şi materialului către Siria, potrivit ziarului Kommersant, potrivit căruia avionul aparţine unui regiment din Levaşevo, în apropiere de Sankt Petersburg (nord-vest).

Mai multe publicaţii dau asigurări că avionul a decolat de la baza militară siriană Kweires către Hmeimim.

Informat, Putin a prezentat condoleanţe rudelor victimelor, a anunţat un purtător de cuvânt al Kremlinului Dmitri Peskov, citat de agenţiile ruse de presă.

DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Animalul pe care românii îl cresc cu drag, dar care ajunge pe mesele străinilor. Zeci de mii tone au mers la export anul trecut
Capital.ro
Călin Georgescu e demolat. Verdictul la care nu se gândea niciodată: Praf ne-am făcut
Playtech.ro
Laura Vicol, gest disperat înainte de a fi arestată. Ce a făcut de faţă cu toată lumea, nu se mai...
DailyBusiness
Angajări pe bandă rulantă la McDonald’s. Iată ce salariu se oferă și care sunt beneficiile
Adevarul
Misterul bombelor atomice pierdute prin oceane. O singură astfel de armă are un randament de 3.8 megatone
wowbiz.ro
Monalisa Liuba, afacerista de 35 de ani care a murit într-un salon din Chișinău, condusă pe ultimul drum! O cunoscută interpretă de muzică populară a dat detalii despre înmormântarea tinerei. Nici acum nu-i vine să creadă ce s-a întâmplat: „N-ai cum...”
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Marina Almășan, carte despre Georgică Cornu. Cum a luat decizia
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Când intră alocațiile pe card în luna februarie 2025! Copiii își primesc sumele mai devreme
Cancan.ro
Ce avere are Laura Vicol? Suma colosală pe care o deține în bijuterii și ceasuri
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu nu va fi lăsat să candideze! Decizia CCR pe care o așteaptă toată România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Breaking news despre banii românilor!
substantial.ro
Sute de femei violate și arse de vii într-o închisoare din Goma
MediaFlux
PACEA din Ucraina! ZELENSKI a dat VESTEA! Pregătit pentru discuții directe cu PUTIN
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol