Baba, contrazis de ENEL: Nu s-au înregistrat căderi de tensiune în zona Ministerului Educaţiei

Haos la înscrierea în clasa zero. Ministrul Educaţiei, Cătălin Baba, a declarat că problemele apărute la serverul pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare şi clasa I au apărut din cauza unor căderi de tensiune. Informaţia este însă dezminţită de reprezentanţii Enel. Aceştia spun că nu a fost nici o cădere de tensiune în noaptea de duminică spre luni, în zona în care se află Ministerul Educaţiei.
Romania TV
05 mart. 2012, 13:10
Baba, contrazis de ENEL: Nu s-au înregistrat căderi de tensiune în zona Ministerului Educaţiei

Oficialii Enel spun că nu a fost nicio avarie, iar toate serverele de acest gen au sisteme de siguranţă care intră în funcţiune automat, în momentul opririi alimentării cu energie electrică. Aceştia susţin că la adresa unde se află serverul ministerului nu s-a înregistrat nicio pană de curent.

Compania Enel Distribuţie Muntenia nu a înregistrat căderi de tensiune sau întreruperi ale alimentării cu energie electrică a abonaţilor de pe strada General Berthelot în cursul nopţii de duminică spre luni, 4/5 martie 2012. Nu au fost înregistrate sesizări în call-centerul tehnic din partea abonaţilor din această zonă sau din partea Ministerului Educaţiei, nici în cursul nopţii de 4-5 martie, nici în cursul dimineţii de 5 martie 2012 referitor la lipsa tensiunii sau a unor căderi de tensiune în zonă„, au spus reprezentaţii Enel, la solicitarea România TV.

Ministrul Educaţiei, Cătălin Baba, a declarat, luni, că a dispus declanşarea unei anchete privind problemele apărute la hardware, precizând că acestea nu au ţinut de softul de înscriere al copiilor în clasa pregătitoare.

Ministrul Baba a spus că în cursul nopţii de duminică spre luni au fost două căderi de tensiune, respectiv la ora 2.00 şi la ora 4.00.

Cătălin Baba a precizat că a dispus o anchetă la nivelul tuturor structurilor Ministerului Educaţiei şi la agenţia ROEDU NET (agenţia de administare a reţelei naţionale de informatică pentru educaţie şi cercetare-n.r.), care administrează partea de IT. El a amintit că au fost căderi de tensiune succesive, astfel că dacă se va stabili că din acest motiv au apărut problemele, nimeni nu va fi sancţionat, însă în cazul unei neglijenţe în serviciu, se vor lua măsuri administrative.

Purtătorul de cuvânt al MECTS, Tudorel Urian, a declarat şi el luni că firma care se ocupă de sistemul informatic este Siveco şi că în cursul nopţii au fost două căderi de tensiune, respectiv la ora 2.00 şi la ora 4.00, „din cauza cărora s-a spart hardul”.

Înscrierile pentru clasa pregătitoare, dar şi pentru clasa I au început cu stângul. Câteva ore bune, aplicaţia de înscriere nu a putut fi folosită.

 

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Planta pe care e bine să o ții la fereastra casei noaptea. Împrăștie un parfum plăcut odată cu lăsarea serii și arată deosebit
Capital.ro
Călin Georgescu nu dă înapoi. Anunț oficial pentru toți românii: Sunt împotriva...
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
A murit o legendă a muzicii. A lăsat un hit de neuitat
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Doliu pe scena teatrului din România! Actrița Maria Andreea Raicu s-a stins din viață
Cancan.ro
Gestul făcut de mama lui Andrei Perneș față de Sabrina Imbrea la biserică, în ziua înmormântării fiului ei. Ți se rupe sufletul! 😢
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit marea doamnă a României. A fost o actriță adorată de toți românii: Un talent înnăscut
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Starea de sănătate a Papei Francisc se ameliorează ușor, dar rămâne critică
MediaFlux
Informații de ultimă oră de la Vatican. Starea de sănătate a Papei Francisc se deteriorează de la o oră la alta
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Schimbare mare pentru pensionari. Toți cei care-și depun dosarul de pensionare în 2026 trebuie să știe