Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Bacău, accidentul a avut loc în localitatea Ghimeş Făget, pe DN 12 A, şi a avut drept cauză schimbarea bruscă a direcţiei de deplasare a copilului aflat pe bicicletă, care a fost lovit de către autoturismul condus de un tânăr de 22 de ani.
De fapt, şoferul maşinii s-a angajat în depăşirea bicicletei la intersecţia cu un drum sătesc, moment în care, susţin anchetatorii, copilul de 13 ani a virat brusc către stânga, fără să se asigure sau să semnalizeze corespunzător.
„În urma coliziunii, minorul a fost grav accidentat, fiind transportat la Centrul de Ambulanţă din comuna Lunca de Sus, judeţul Harghita, unde a şi decedat din cauza traumatismelor suferite. Şoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ. Totodată, şoferul a fost dus la spital unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei„, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, Narcisa Butnaru.
Poliţiştii băcăuani au întocmit dosar penal pe numele şoferului pentru ucidere din culpă.