Ion şi Gheorghe erau buni prieteni de familie. Într-o seară, se întâlnesc acasă la Ion să joace poker împreună cu soţiile lor. Lui Gheorghe îi cade la un moment dat o carte jos şi aplecându-se să o ridice, vede că soţia lui Ion nu avea chiloţi pe ea. Se miră atât de tare încât atunci când s-a ridicat era foarte roşu la faţă. După puţin timp, se duce în bucătărie să ia ceva de băut, iar soţia lui Ion îl urmează. Se apropie de el şi îi spune:
– Dacă ţi-a plăcut ce ai văzut sub masă, îţi fac o propunere: dai 100 de lei şi fac dragoste cu tine. Vineri după-masă, Ion este la câmp şi putem să ne facem de cap!
Gheorghe stă puţin pe gânduri, dar într-un final acceptă. Vine ziua de vineri aşa că Gheorghe merge la soţia lui Ion, îşi face treaba şi îi lasă, aşa cum au convenit, 100 de lei. După muncă vine Ion acasă şi o întreabă pe Maria:
– A fost cumva Gheorghe pe aici astăzi şi ţi-a dat 100 de lei?
Măria puţin bâlbâită recunoaşte:
– D..D..Da…
– Este bine. Astăzi de dimineaţă i-am dat 100 de lei împrumut şi a spus că îi aduce după-amiază.