Un tip şi soţia lui se ceartă de zor la micul dejun.
– Şi, dacă vrei să ştii, nici nu eşti foarte bun la pat, îi spune ea şi pleacă la lucru, trântind uşa.
Pe la amiază, începe să-i pară rău şi sună acasă:
– Ce ţi-a trebuit aşa mult să răspunzi?, îl întrebă ea.
– Eram în pat.
– Şi ce făceai în pat la ora asta?!
– Ceream o a doua opinie!
***
Un băiat aude de la un coleg de şcoală că majoritatea adulţilor au cel puţin un secret întunecat, motiv pentru care e foarte uşor să-i şantajezi spunând „Am aflat tot adevărul”, chiar dacă tu n-ai aflat de fapt nimic. Băiatul se hotărăşte să meargă acasă şi să încerce şmecheria. Când este întâmpinat la uşă de mama sa, băiatul îi spune:
– Am aflat tot adevărul!
Mama îi dă îndată 20 de dolari şi-l roagă să nu-i spună tatălui său ce-a aflat. Destul de mulţumit, băiatul îşi aşteaptă tatăl acasă şi-l întâmpină spunându-i:
– Am aflat tot adevărul!
Tatăl îi dă îndată 40 de dolari şi-l roagă să nu-i spună mamei sale ce-a aflat. Foarte mulţumit, a doua zi în drum spre şcoală, băiatul întâmpină poştaşul cu aceeaşi replică. Poştaşul scapă din mâini toate scrisorile, îşi deschide braţele şi-i spune:
– Atunci hai şi îmbrăţişează-ţi tatăl!
***
Într-un avion de pasageri un vultur strigă la stewardesă:
– Păpuşă, adu-mi rapid un whiskey, că-s tare şmecher!
Ursul, care era în spatele vulturului, strigă şi el:
– Păpuşă, adu-mi şi mie un pahar de whiskey că-s şi eu tare şmecher!
Supărată, tipa se duce la comandantul avionului şi se plânge:
– Şefu’, am doi pasageri care se dau şmecheri!
La care comandantul deschide o trapă şi cei doi sunt expulzaţi în atmosfera terestră. În plină cădere liberă, vulturul, dând relaxat din aripi, zice:
– Bă ursule, tu ştii să zbori?
– Nu, spuse ursul speriat.
– Atunci ce te dai şmecher dacă nu ştii să zbori?!
***
Cică era un tip foarte gras care se duce la doctor ca să mai slăbească.
Tratamentul era destul de scump, iar tipul îi spune doctorului că vrea să slăbească, în prima zi, 5 kg. Doctorul îi spune că e OK, îl bagă-ntr-o cameră, care era de fapt un labirint cu oglinzi, imens. Tipul vede lângă el o blondă de nota 10, goală, cu o inscripţie pe ea: „Dacă mă prinzi sunt a ta”.
Aleargă după ea toată ziua, dar n-o prinde. La sfârşitul zilei, slăbise 5 kg.
A doua zi, îi spune doctorului că este mulţumit de tratament, dar de data asta vrea ca tipa să fie roşcată. Doctorul zice că e OK, îl bagă-n labirint, aceeaşi poveste. Tipul mai dă jos încă 5 kg.
A treia zi, tipul îi spune doctorului că vrea să slăbească 20 kg. Doctorul îi spune că are o reţetă specială pentru 20 kg şi îl bagă din nou în labirint. Tipul se uită în stânga şi-n dreapta, dar nu vede nicio tipă. La un moment dat, se întoarce şi vede un negru cât uşa de la lift, cu o inscripţie: „Dacă te prind, eşti al meu.”