Bandă de români proxeneţi, condamnată la închisoare în Italia

Curtea cu Juri de la Roma a condamnat la ani grei de închisoare membrii unei bande de români care au constrâns minore să se prostitueze, drogându-le, lovindu-le şi abuzându-le sau folosindu-le ca marfă de schimb, informează cotidianul italian La Repubblica.
Romania TV
13 mart. 2013, 09:38
Bandă de români proxeneţi, condamnată la închisoare în Italia

„O sentinţă aproape istorică, deoarece în prezent reducerea la sclavie este foarte dificil de probat. Totodată, deoarece recunoaşte gravitatea extremă a delictelor care încalcă grav drepturile fundamentale ale femeilor şi fetelor. Şi mai grav dacă se are în vedere faptul că este vorba de persoane care chiar şi în interceptările telefonice erau numite ‘bagaje’ ”, a declarat Maria Cristina Cerrato, una dintre avocatele de la ”Centro Antitratta” (Centrul Antitrafic de Persoane), care a reprezentat victimele, alături de colega ei, Teresa Manente.

Tribunalul prezidat de Anna Argento l-a condamnat la 16 ani de închisoare pe Valerică Drăguţ, la şase ani fiecare pe Marian Tăpligă şi Constantin Viorel Miţă, şi la 5 ani de închisoare pe Marian Ovidiu Miţă, sub acuzaţia de trafic de persoane, reducere la sclavie, exploatare a prostituţiei cu minore şi violenţă sexuală, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Reţea internaţională de proxenetism anihilată. Capii reţelei sunt români

Drăguţ a fost condamnat, de asemenea, la plata sumei de 150.000 de euro pentru o parte vătămată reprezentată de avocata Teresa Manente, şi a sumei de 100.000 de euro altei părţi vătămate reprezentată de avocata Maria Cristina Cerrato.

Minorele românce au fost drogate, urcate în maşină şi duse în Italia, după mituirea unor vameşi români. În Italia, tinerele erau sechestrate în apartamente, violate şi bătute cu sălbăticie, iar uneori folosite ca ”marfă” pentru a plăti chiria. Alteori erau revândute, dispărând în acea ”gaură neagră” care înghite în fiecare an sute de femei, sau controlate de prostituate complice şi obligate să facă trotuarul.

Afacerea a fost deosebit de profitabilă pentru bandă, având în vedere că prostituatele erau foarte căutate de clienţi care pretindeau relaţii sexuale neprotejate şi le solicitau în primul rând pentru vârsta lor, aproape nişte copii, de 14 sau 15 ani ani.

Povestea datează din mai 2010, când carabinierii au arestat o fată care nu vorbea italiana şi părea terorizată. Ea a declarat că are 20 de ani şi că a ales în mod liber să se prostitueze, dar treptat, adevărul a ieşit la iveală cu ajutorul unor psihologi şi asistente sociale. După câteva luni, în urma a două operaţiuni separate, au fost arestate 7 persoane.

DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Anunț important pentru toți clienții Hidroelectrica. Ce se întâmplă cu facturile după 31 martie 2025
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. A primit verdictul care-l poate face președintele României
Playtech.ro
Dan Negru, reacție tranșantă după retragerea Simonei Halep: “I-aș cere să nu mai spună niciodată suntem o țară mică”
DailyBusiness
Angajări pe bandă rulantă la McDonald’s. Iată ce salariu se oferă și care sunt beneficiile
Adevarul
Un fost primar la Iașiului, la al doilea dosar penal pentru pornografie infantilă. A fost reținut acum trei ani după ce ar fi agresat trei copile
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
O zi din viața lui Crin Antonescu. La ce oră se trezește
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultimul mesaj al Mihaelei, înainte să se stingă alături de tatăl ei după ce au plonjat cu mașina în râul Olt: „Ai fi nemuritoare...”
Cancan.ro
Ea este Mihaela, tânăra de 23 de ani care a murit cu tatăl ei, după ce a plonjat cu mașina în apele înghețate ale râului Olt 😢
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu e demolat. Verdictul la care nu se gândea niciodată: Praf ne-am făcut
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
VIDEO Păcălită pe Facebook, a furat seiful familiei. "M-a amăgit și m-a fraierit. Regret enorm"
substantial.ro
Planuri de retragere a trupelor americane din Siria, conform surselor de la Pentagon
MediaFlux
HAGI, URMĂRIT în trafic de POLIȚIȘTI. A fost UIMIT de SANCȚIUNEA primită când a fost OPRIT
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol