Bănel Nicoliță s-a împrumutat peste 80.000 de euro la un polițist din Făurei, pentru a investi la echipa locală. Polițistul pensionar Năstase Zainea i-a dat fostului fotbalist, în câteva luni, suma de 81.500 de euro. Împrumuturile au fost oferite în cursul anului trecut, prin niște contracte încheiate la notarul public Anghel Raluca-Cristina-Elena, scrie SpyNews.
Zainea susține că încă este angajat al Ministerului Afacerilor Interne, dar colegii de la Poliția Făurei au declarat că acesta a ieșit la pensie de ceva timp. De altfel, cea mai recentă declarație de avere a lui este cea din 2016, când ofițerul a susținut că familia lui deține un apartament, pe care l-a închiriat unei alte persoane, pentru 500 de lei pe lună. În aceeași declarație de avere, ofițerul de poliție a explicat că are datorii de 37.000 de euro la o bancă și un salariu de 3.000 de lei, dar, cu toate acestea, a reușit să îl împrumute pe Nicoliţă cu peste 80.000 de euro.
Fostul fotbalist n-a returnat banii la termenul stabilit în contractele semnate la notariat, iar ofițerul l-a dat în judecată și a câștigat de la prima înfățișare.
Bănel Nicoliţă, aproape de FALIMENT. Ce a ajuns să facă acum fostul fotbalist pentru BANI
„A fost vorba despre mai multe împrumuturi. Banii i-am investit în echipă. Așa este, a fost un proces, dar nu s-a mai ajuns la executare silită, fiindcă am rezolvat problema”, a spus Bănel Nicoliţă.