Băsescu, după ce DNA a cerut urmărirea penală a Elenei Udrea: „La Kovesi funcţionează răutatea feminină”

Traian Băsescu a comentat, miercuri, la România TV, solicitarea şefei DNA de a primi aviz de la Camera Deputaţilor pentru începerea urmăririi penale a Elenei Udrea pentru două infracțiuni de instigare la luare de mită privind campania electorală pentru alegerile prezidențiale din 2009. 
Iulian Tudor
12 oct. 2016, 18:46
Băsescu, după ce DNA a cerut urmărirea penală a Elenei Udrea:

Fostul preşedinte Traian Băsescu consideră că nouă cerere de urmărire penală faţă de Elena Udrea, făcută de şefa DNA Laura Codruţa Kovesi, este o „răutate feminină”.

Nu mai e nicio supriză aici. Nu e numai o chestiune de înscenări, e şi o chestiune femeiască. Funcţionează total şi răutatea feminină„, a spus Traian Băsescu, la România TV.

Procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, a solicitat, miercuri, sesizarea Camerei Deputaților pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de Elena Udrea, la data faptelor ministru al Turismului, pentru două infracțiuni de instigare la luare de mită privind campania electorală pentru alegerile prezidențiale din 2009.

„Procurorul șef al DNA a transmis procurorului general al PÎCCJ referatul cauzei, în vederea sesizării Camerei Deputaților pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de Elena Gabriela Udrea, deputat în Parlamentul României, la data faptelor ministru al Turismului, pentru două infracțiuni de instigare la luare de mită, care ar fi fost săvârșite în exercitarea funcției ministeriale. Cauza are ca obiect fapte prin care, pe parcursul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din anul 2009, au fost colectate sume de bani provenite din infracțiuni, care au fost folosite ulterior pentru plata unor servicii prestate în campania electorală”, se precizează într-un comunicat al DNA.

DNA reamintește că, în cursul lunii septembrie, procurorii au dispus efectuarea urmăririi penale față de mai multe persoane, printre care Gheorghe Nastasia, la data faptei secretarul general al Ministerului Turismului, și Victor Tarhon, la data faptei președintele Consiliului Județean Tulcea, suspectați de luare de mită, precum și față de Elena Udrea, pentru săvârșirea a cinci infracțiuni de spălare de bani.

Ulterior au fost obținute noi probe cu privire la săvârșirea de către Udrea a două infracțiuni de instigare la luare de mită, pentru care se impune extinderea urmăririi penale.

„Pe baza probelor respective a rezultat că Elena Udrea i-a determinat pe Gheorghe Nastasia, secretarul general al Ministerului Turismului, precum și pe Victor Tarhon, președintele Consiliului Județean Tulcea (instituție care primea finanțare și de la Ministerul Turismului pe diferite proiecte), să ceară reprezentanților unor societăți comerciale care aveau contracte cu cele două instituții, să achite contravaloarea unor servicii de publicitate furnizate în cadrul campaniei electorale. Plata s-a realizat în baza unor contracte fictive, iar legătura dintre persoanele care obțineau fondurile infracționale și prestatorii de servicii a fost realizată de către Udrea Elena Gabriela”, se mai arată în comunicat.

Procurorii mai susțin că Elena Udrea coordona persoanele care au acționat ca intermediari pentru transferurile bancare realizate, astfel încât banii obținuți pe cale nelegală să ajungă la societățile care prestau servicii legate de campanie.

Având în vedere că în perioada vizată de anchetă Elena Udrea avea calitatea de ministru al Turismului, infracțiunile de instigare la luare de mită reținute în sarcina ei au fost săvârșite în exercitarea funcției, astfel încât este necesară încuviințarea Camerei Deputaților pentru a se dispune efectuarea în continuare a urmăririi penale.

Cererii transmise de procurorul șef al DNA i-au fost atașate referatul întocmit de procurorii anticorupție, precum și un număr de 13 volume cuprinzând copii ale dosarului de urmărire penală.

„Precizăm că în prezenta cauză inculpații Gheorghe Nastasia, Victor Tarhon, Silviu Ioan Wagner, Ioana Băsescu, Giovanni-Mario Francesco sunt cercetați sub control judiciar, aceeași măsură fiind dispusă și față de Elena Udrea în legătură cu cele cinci infracțiuni de spălare de bani”, se mai menționează în comunicatul DNA.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Viteza care te lasă fără permis în 2025. Sancțiune dură pentru șoferii care depășesc această limită
Capital.ro
Călin Georgescu revine direct președinte! Cutremur total în România. S-a dat undă verde
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile. Vremea se schimbă radical, temperaturile scad cu 20 de grade în București
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Imaginile virale cu căruțașii furioși din România i-au uluit pe străini. Turist american: „Sunt răi, izolați și furioși”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Show total la Românii au talent. Numărul care va emoționa până la lacrimi
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Când are loc înmormântarea lui Răzvan, jandarmul împușcat accidental în cap. Familia nu își poate reveni din șoc: „Răzvaneeee...”
Cancan.ro
Cine e bărbatul care l-a împușcat accidental pe jandarmul Răzvan Arnăut. Tocmai EL a comis o asemenea greșeală!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor care au cunoscut-o: "Drum lin către îngeri, suflet bun"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Trump l-a sunat pe Putin. Promisiunea de care depinde totul de-acum înainte!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Talcioc electoral 2025: inflația de candidaturi irelevante