Băsescu, ambasadorului Spaniei: Aţi găsit soluţii ca românii să nu se simtă respinşi în Spania

Preşedintele Traian Băsescu l-a decorat, miercuri, pe Estanislao de Grandes Pascual, ambasadorul Regatului Spaniei în România, şeful statului apreciind modul în care românii sunt trataţi în Spania, lucru de excepţie în mediul european actual, transmite Mediafax.
Filip Stan
15 ian. 2014, 15:33
Băsescu, ambasadorului Spaniei: Aţi găsit soluţii ca românii să nu se simtă respinşi în Spania

„Nu este un simplu gest diplomatic, ci este un semn de mulţumire pentru modul în care v-aţi desfăşurat cei cinci ani de activitate în funcţia de ambasador al Regatului Spaniei la Bucureşti”, a arătat Traian Băsescu.

Şeful statului a spus că Estanislao de Grandes Pascual a fost „extrem de eficient” în a convinge firmele spaniole că România este un loc în care pot să investească în siguranţă şi un ambassador al culturii şi al limbii spaniole în România.

„Aţi fost întotdeauna un ambasador cu care s-au putut discuta deschis problemele României în Uniunea Europeană”, a mai declarat Traian Băsescu.

Preşedintele a mai spus că un lucru de excepţie în mediul european actual este modul în care românii au fost şi sunt trataţi în Spania, în condiţiile în care şi Spania are problemele ei legate de criză, din care în ultimul timp a început să iasă, probleme legate de şomaj, de asistenţa socială.

Traian Băsescu a mai afirmat că, dincolo de toate greutăţile pe are le aveau acasă, Guvernul central, guvernele locale şi Parlamentul central şi cele locale au găsit soluţii să îi facă pe români să nu se simtă respinşi în Spania.

„De altfel, ospitalitatea spaniolă am simţit-o şi eu în cele patru campanii pe care le-am făcut şi în Spania, de două ori campanii pentru alegeri prezidenţiale, de două ori campanii de destituire din funcţia de preşedinte”, a afirmat Traian Băsescu, adăugând că, „de fiecare dată, în Spania a găsit şi prieteni şi susţinere politică şi căldură pentru ceea ce a făcut şi a spus”.

La rândul său, Estanislao de Grandes Pascual, ambasadorul Regatului Spaniei în România, aflat la final de mandat în ţara noastră, a declarat că este de cinci ani în România şi să primească o astfel de decoraţie, atât de importantă, a statului roman reprezintă o onoare şi un motiv de mândrie.

„Doresc să vă mulţumesc pentru menţiunea pe care aţi făcut-o la comunitatea de români din Spania, oameni care s-au integrat foarte bine şi care au contribuit la nivelul de bunăstare al ţării noastre”, a spus ambasadorul Spaniei la Bucureşti, adăugând că situaţia Spaniei s-a ameliorat şi că se înregistrează progrese.

VEZI SI:

Sute de românce vor pleca la cules de căpşuni în Spania

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Cum se calculează, de fapt, numărul personal pentru 2025. La ce să te aștepți în următoarele luni, zodiile care intră în magia banilor
Capital.ro
Călin Georgescu, înlocuit. A căzut cortina, secretul s-a aflat: El recunoaște că e o amenințare
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Țara-fantomă care a existat doar 5 zile, unde românii sunt priviți cu suspiciune. „Rusia e sora noastră”
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Cum deschizi o sticlă de vin fără tirbușon. Metodele fac fuori pe net
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românii datori la ANAF din cauza contului la bancă. Fiscul te obligă să plătești. Trebuie să dai și declarație
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ce este interzis în Sâmbătă Mare. Ziua tăcerii și a vegherii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI