Băsescu, către Niţu: O să vă mai sun când o să fie probleme care vizează sistemul

Preşedintele Băsescu a avut un schimb de replici cu procurorul general, căruia i-a spus la CSM că îl va mai suna când vor fi probleme în funcţionarea sistemului.
Romania TV
06 ian. 2014, 13:24
Băsescu, către Niţu: O să vă mai sun când o să fie probleme care vizează sistemul

„Domnule procuror general, pentru că tot ne-am întâlnit aici, vreau să vă spun că o să vă mai sun, când o să fie probleme care vizează funcţionarea sistemului, pentru că, până la urmă, eu v-am numit, prin decret. Eu nu-s bun numai să numesc prin decret şi nu o să vă sun niciodată pentru vreun dosar, dar pentru lucruri în care am atribuţiuni, ca spre exemplu a veghea la buna funcţionare a statului, o să vă sun. Şi pe dumneavoastră, şi pe preşedintele CSM”, i-a spus Traian Băsescu procurorului general Tiberiu Niţu, luni, în şedinţa CSM.

Procurorul general a replicat: „Eu nu v-am spus nici să mă sunaţi, nici să nu mă sunaţi. Nu m-am dus nicăieri”.

„Ei, nu v-aţi dus”, a spus preşedintele.

„Nu m-am dus la televizor”, a continuat Niţu.

„Nu la televizor, ştiţi unde v-aţi dus. Bine. O lăsăm aşa”, a replicat preşedintele râzând.

Preşedintele i-a mulţumit lui Tiberiu Niţui-a trimis o scrisoare prin care îl ruga să respingă legea amnistierii şi graţierii. „Nu-i la mine legea, e la Curtea Costituţională”, a ţinut să precizeze Băsescu.

Tiberiu Niţu a explicat că scrisoarea se referea la momentul în care legea urma să ajungă la preşedinte, pentru promulgare.

„Deci, reacţii am avut. Deşi aveaţi scrisoarea şi atunci când aţi spus că nu am avut nicio reacţie. Dar, iarăşi, eu nu am ieşit la televizor, şi nu ies”, i-a spus Niţu şefului statului.

„Eu sunt politician”, i-a răspuns Traian Băsescu.

„Iar eu sunt magistrat”, a replicat Niţu.

„Nu era la mine legea. Îmi mai scrieţi ceva dacă ajunge legea?”, a întrebat preşedintele, procurorul general spunând că are scrisoarea în calculator.

Preşedintele Traian Băsescu a participat, luni, pentru aproximativ o oră la şedinţa CSM.

Şeful statului a luat în discuţie şi independenţa justiţiei, apreciind că o vulnerabilitate este la numirea procurorilor şefi în marile Parchete.

Preşedintele a ţinut să facă o observaţie, înainte de a părăsi şedinţa Consiliului Superior al Magistraturii: „Dacă se urmăreşte spaţiul public, sunt tot soiul de Casandre ale prorocirii pierderii independenţei justiţiei, uşor, uşor, că nu ştiu ce se întâmplă. Eu nu cred lucrul acesta, şi nu spun din politeţe, ci din convingere”, a spus Traian Băsescu.

Preşedintele a mai arătat că, oricât s-ar uita în legi sau în Constituţia României, nu găseşte un element măcar care să pună sub semnul întrebării independenţa justiţiei.

„Dimpotrivă, toată legislaţia consolidează această independenţă. Probabil că singurul loc unde va mai trebui umblat este la numirea procurorilor şefi în marile Parchete, Parchet General, DNA, DIICOT şi ce o mai fi acolo, să fie ruptă de Executiv, să fie la decizia CSM, să fie decizie CSM – preşedinte, dar, oricum, dacă avem o vulnerabilitate, este aici”, a spus şeful statului.

Despre independenţa magistraţilor, preşedintele Băsescu a spus că este „atât cât îşi ia fiecare magistrat”.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, în şedinţa CSM, că şi-a atins scopul, şi anume să fie prezent la raportul de activitate al CSM, dar şi să afle ce este cu Codurile penal şi de proocedură penală.

„Fiind zilele astea fără activitate, m-am uitat mai mult la televizor şi nu m-am speriat, dar m-a îngrijorat, Acum, plec de aici liniştit că se pot introduce, cu dificultăţile specifice unui asemenea moment”, a spus şeful statului.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Marian Golea anunță semnul bântuit de Steaua morţii. Cine are un an dificil, cumpănă mare în iunie, potrivit zodiacului chinezesc
Capital.ro
Anunț dureros despre Elena Udrea chiar în Vinerea Patimilor. Vestea cruntă confirmată de avocatul ei
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Tragedie în Vinerea Mare. Marele fotbalist a pierdut lupta cu cancerul
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Durere în România în Vinerea Mare! A murit azi un artist uriaș al țării. A făcut nemuritoare emoția umană
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Câți militari a detașat România în misiuni sub egida NATO, UE și ONU. Anunțul făcut de Ministerul Apărării
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI