Băsescu, numit „preşedinte al Guvernului” în timpul vizitei în Peru VIDEO

Preşedintele Traian Băsescu s-a întâlnit, marţi, la Lima, cu preşedintele peruan Ollanta Moises Humala Tasso, în timpul vizitei pe care şeful statului român o face în această ţară. Postul de televiziune peruan l-a prezentat pe şeful statului român drept "preşedintele guvernului român".
Filip Stan
29 ian. 2013, 19:02
Băsescu, numit

Preşedintele Traian Băsescu a ajuns, luni, în Perù, el fiind întâmpinat pe Aeroportul din Lima de ministrul peruan al Apărării, alături de Garda de Onoare. Băsescu a fost întâmpinat la coborârea din avion de ministrul Apărării de la Lima, alături de aproximativ 150 de soldaţi din Garda peruană de Onoare, în timpul ceremoniei fiind trase şi mai multe salve de tun, informează Mediafax.

Băsescu s-a întâlnit cu preşedintele Congresului din Peru, Victor Isla Rojas, precum şi cu primarul din Lima, Susana Villaran del Puente.

Şeful statului a fost primit la Palacio de Gobierno din Lima de omologul peruan, Ollanta Moises Humala Tasso.    

Ceremonia de întâmpinare a avut loc în faţa palatului prezidenţial, situat în piaţa centrală din Lima. Preşedintele Traian Băsescu a primit salutul gărzii de onoare peruane. De asemenea, au fost intonate imnurile de stat ale celor două ţări. Convorbirile oficiale au fost urmate de declaraţii de presă, ocazie cu care televiziunea peruană a afişat pe ecran „Şeful statului se întâlneşte cu preşedintele Guvernului din România, Traian Băsescu”.

După întrevederea cu Traian Băsescu,  preşedintele republicii Peru, Ollanta Moises Humala Tasso, a declarat că ţara sa este interesată să importe medicamente generice produse de firmele farmaceutice din România.

Ne interesează domeniul sănătăţii. România produce medicamentele generice la un cost mic, ceea ce este de interesul nostru. Noi ne-am săturat să plătim mult pe medicamente scumpe„, a afirmat preşedintele Ollanta Humala.

La rândul său, preşedintele Traian Băsescu a arătat că din partea firmelor din România există disponibilitate pentru implicarea în programul naţional de achiziţii de medicamente al Guvernului de la Lima. „România doreşte să se implice în programul lansat de domnul preşedinte cu privire la asigurarea medicamentelor generice pe care noi le producem„, a afirmat Băsescu.

Aceasta este prima vizită în Perù a unui şef de stat român după 1990. Schimburile economice dintre cele două state s-au cifrat în 2011 şi 2012 (primele 11 luni) la aproximativ 5,6 milioane de dolari faţă de un nivel de aproape 30 milioane de dolari în 2008.

Preşedintele Băsescu a participat, sâmbătă şi duminică, şi la Summit-ul CELAC-UE de la Santiago de Chile. El va reveni în ţară miercuri după-amiază.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Peștele care este potrivit pentru orice buget. Oamenii economisesc 30% dacă îl cumpără congelat
Capital.ro
Obligatoriu pentru cei care nu stau la adresa din buletin. Au nevoie de acest document
Playtech.ro
Casă de vacanţă în Toscana cu 3.000 de euro. Are două camere, 40 de mp şi o boxă de depozitare
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Norvegia răspunde acuzațiilor Rusiei că militarizează arhipeleagul arctic Svalbard
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Taxele care cresc în toată România. Lista completă
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Culiță Sterp a fost condamnat definitiv pentru accidentul rutier din 2022. Magistrații din Cluj au decis ce se va întâmpla cu artistul
Cancan.ro
Avertismentul FBI pentru posesorii de telefoane Android și iPhone. „Ștergeți-le acum!”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă buletinele. A venit ordinul UE. Cum vor arăta noile acte de identitate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Sebi, tânărul ucis de Vlad Pascu în accidentul de la 2 Mai, ar fi împlinit 23 de ani. Tatăl, sfâșiat de durere, îl sărbătorește la mormânt: "Azi venim la tine în acest loc, a doua noastră casă"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Românii care primesc 1.000 de lei în plus la pensie chiar din aprilie! Mai mult, se pensionează la 60 de ani
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Descoperire alarmantă: un nou coronavirus similar cu MERS identificat la lilieci în Brazilia