Poliţiştii au fost sesizaţi despre incident joi dimineaţă, în jurul orei 04.15. În urma cercetărilor s-a stabilit că un tânăr de 24 de ani din Constanţa şi un altul de 30 de ani din Braşov care au băut, în noaptea de miercuri spre joi, într-un club de pe strada Republicii din Braşov, s-au luat la ceartă toaleta clubului.
Cei doi bărbaţi au ieşit apoi în faţa localului, unde au continuat să se certe, după care s-au luat la bătaie. Tânărul din Braşov l-a lovit cu pumnul în faţă pe celălalt, iar acesta a scos un pistol cu gloanţe de cauciuc şi a tras două focuri către adversarul său, rănindu-l uşor în zona picioarelor.
„Este vorba despre un pistol neletal, cu muniţie de cauciuc, pe care constănţeanul îl deţinea legal, însă conform legii nu avea voie să-l folosească în locuri publice şi nici să consume alcool. Arma a fost ridicată de poliţişti pentru continuarea cercetărilor, fiind găsită pe stradă abandonată de posesorul acesteia”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Braşov, comisar-şef Liviu Naghi.
În urma conflictului, ambii bărbaţi au fost transportaţi la Spitalul Judeţean Braşov, fiind internaţi pentru investigaţii. Cei doi tineri vor fi cercetaţi pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, bărbatul din Constanţa va fi cercetat şi pentru infracţiuni la legea regimul armelor şi muniţiilor.