Radu Berceanu a spus că principalul motiv al rupturii definitive dintre Traian Băsescu şi PDL a fost refuzul partidului de a o alege pe Elena Udrea ca preşedinte.
„În 2013, Traian Băsescu a fost foarte nemulţumit că, deşi a dat toate semnalele posibile şi unele chiar mai puţin posibile că trebuie să iasă Elena Udrea, partidul nu a respectat indicaţia de sus, poate pentru prima dată şi sigur că această chestiune l-a deranjat foarte tare şi a avut acea ieşire”, a relatat Berceanu.
Acesta crede că incapacitatea preşedintelui Băsescu de a lucra în echipă şi de a accepta sfaturile apropiaţilor săi se datorează formaţiei sale profesionale.
„Eu cred că dl. Băsescu are o problemă cu echipa. Cu definiţia echipei. Dânsul consideră că echipa e chestia care îl ajută până la moarte cu toate mijloacele ca să ajungă undeva şi să facă ceva. Dar nu şi invers. Reciproca nu există (…) E un comandant de vapor şi un comandant de vapor nu are o echipă, ci are subalterni, are echipaje. Aici stă explicaţia anumitor lucruri. Eu îmi aduc aminte cum era dl. Băsescu când făcea parte din echipaj, în perioada Petre Roman. Era un membru de echipaj foarte bun, când stabilea Roman ceva, era primul care executa fără comentarii. Noi mai comentam”, a spus fostul ministru al Transporturilor.
Berceanu i-a imputat fostului său coleg de partid ingratitudinea faţă de cei care l-au sprijinit, mai ales faţă de Vasile Blaga. „De altfel, a şi spus o dată că nu are prieteni. Eu consider că asta e rău. Băsescu e singur. Un căpitan de navă. Sigur că pe navă nu întrebi pe nimeni cum să treci prin strâmtoare sau prin furtună. Echipajul execută ordinul şi cine nu îl respectă… Dar nu ştiu dacă modelul e la fel de bun şi în politică. Vă dau exemplul lui Vasile Blaga. A muncit ca un buldozer în toate campaniile. Traian Băsescu l-a luat pe Blaga şef al Administraţiei prezidenţiale şi, la nici un an de când l-a luat în funcţia asta, l-a făcut „căprar”. Ţi-ai luat şef al administraţiei un căprar? Atunci problema e la tine, nu la căprar”, a comentat democrat-liberalul.
În aceste condiţii, revolta PDL la Convenţia din 2013 nu a făcut decât să-l irite pe preşedinte. „Cum să ai tupeul, chiar nesimţirea, să rupi un partid de pe dreapta şi a doua zi să vorbeşti de unificarea dreptei? Trebuie să fii deosebit de nesimţit să faci aşa ceva”, s-a revoltat Radu Berceanu.
Pe de altă parte, părerea acestuia faţă de actualul şef al statului este departe de a fi integral negativă. „Traian Băsescu are nişte calităţi formidabile care au ajutat România foarte mult. Imaginaţi-vă cum ar fi fost România în ultimii cinci ani cu Geoană preşedinte. Îl chema Vîntu şi îi spunea: ‘Pe ăla graţiază-l, că e băiat valabil de-al nostru, care te-am facut pe tine preşedinte!’. E o distanţă colosală. Traian Băsescu este un om de stat care îşi stabileşte obiective, ştie să le urmărească, călcând şi pe cadavre, şi pe prieteni. E un om implicat, care are forţă, succese. Staţi să vedem ce preşedinte o să fie de la iarnă şi după vreun an o să înceapă multă lume să-l regrete pe Traian Băsescu, cu bune şi cu rele”, a spus pedelistul.
Acesta a rememorat şi primele zile în partid ale Elenei Udrea: „La început stătea, era atentă, tăcută, voia să vadă ce se întâmplă, să se lipească de cei cu influenţă, să fie utilă, ca mai toţi cei care se duc la un partid şi încearcă să-şi facă un drum. După aceea, a început să se creadă Evita Peron, ceea ce cred că nu este.”
Berceanu l-ar fi avertizat pe Vasile Blaga asupra comportamentului lui Udrea în PDL după pierderea competiţiei interne la Convenţia din 2013. „Dacă eşti băiat bun va mai sta o vreme, cât să construiască prin interior şi apoi o să plece cu halca”, i s-a spus lui Blaga.
În ce priveşte PMP, Berceanu crede că această formaţiune nu mai are viitor după alegerile europarlamentare. „PMP a luat la alegeri mai puţin decât Mircea Diaconu. Şi încă a luat cât a luat cât s-a crezut că va fi o mare chestie şi mulţi, mai ales frustraţi, au văzut un loc unde să se vâre şi ei. Şi la primul duş pleacă toţi. Nu pleacă cei din conducere care rânjesc din spatele Elenei Udrea pe ecran. Pleacă baza. S-a terminat. Eu îi ştiu pe unii dintre ei. Destructurarea a început din seara alegerilor. Nu mai interesează pe nimeni, nu mai contează. A zburat puiul cu aţa! Nu putem să măsurăm acum, dar am 24 de ani de politică în spate, credeţi-mă, dacă mai au acum 1,5 %!”.