Bilanţ: 13 accidente aviatice grave au avut loc în ultimii şase ani

În ultimii şase ani au fost înregistrate 13 accidente aviatice grave, iar cel mai recent este cazul avionului Boeing al companiei aeriene low-cost flydubai care efectua o cursă între Dubai şi Rostov-pe-Don. Aeronava s-a prăbuşit la 19 martie 2016 pe aeroportul din Rostov-pe-Don, în sudul Rusiei, în condiţii de vizibilitate scăzută, provocând moartea a 62 de persoane, potrivit AFP.
Filip Stan
19 mart. 2016, 09:05
Bilanţ: 13 accidente aviatice grave au avut loc în ultimii şase ani

Cele mai grave accidente aviatice au avut loc la:

24 februarie 2016 — Un avion de linie de mici dimensiuni s-a prăbuşit într-o regiune muntoasă din vestul Nepalului cu 23 de persoane la bord. Toate persoanele aflate la bordul avionului au murit. Rămăşiţe ale avionului şi cadavre carbonizate au fost găsite în muntele Soli Ghoptebhir din districtul Myagdi.

29 ianuarie 2016 — Un avion de mici dimensiuni pentru pasageri a căzut în Oceanul Pacific în apropierea coastei australiene, cauzând moartea a trei persoane. Avionul decolase de pe aeroportul Moorabbin şi s-a prăbuşit în ocean în largul coastelor statului Victoria, din sud-estul Australiei.

Citeşte şi: AVION PRĂBUŞIT în Rusia: Toţi pasagerii au murit. Momentul impactului a fost filmat VIDEO

22 decembrie 2015 — Un avion de tip Super King s-a prăbuşit la scurt timp după decolare la periferiile capitalei indiene New Delhi, toate cele zece persoane aflate la bord pierzându-şi viaţa în accident. Avionul, închiriat de Forţele de securitate a frontierelor, avea ca destinaţie oraşul Ranchi, din estul ţării.

4 noiembrie 2015 — Cel puţin 41 de persoane au murit în Sudanul de Sud după ce un avion cargo s-a prăbuşit după decolarea de pe aeroportul din Juba. Un membru al echipajului şi un copil aflat printre pasageri au supravieţuit.

31 octombrie 2015 — Un avion Airbus A321-200 al companiei ruse Kogalimavia (Metrojet) având la bord 224 de persoane, în mare majoritate de naţionalitate rusă, s-a prăbuşit în deşertul Sinai, la scurt timp după decolarea de pe aeroportul din staţiunea Sharm el-Sheik, cu destinaţia Sankt-Petersburg. Nu au existat supravieţuitori.

2 octombrie 2015 — Un avion de mici dimensiuni ce avea la bord 10 persoane s-a prăbuşit în munţi, în timpul unui zbor deasupra insulei indoneziene Sulawesi. Aparatul, un model DHC-6 Twin Otter, aparţinea companiei aeriene indoneziene Aviastar şi urma să ajungă la Makassar, capitala provinciei Sulawesi de Sud. Aparatul decolase din oraşul Masamba şi avea la bord trei membri ai echipajului şi şapte pasageri, printre care doi copii.

16 august 2015 — Un avion ATR 42 al companiei indoneziene Trigana Air s-a prăbuşit într-o regiune muntoasă din Indonezia cu 54 de persoane la bord, toate pierzându-şi viaţa.

8 mai 2015 — Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit pe cea mai circulată autostradă din apropierea oraşului Atlanta din statul american Georgia, provocând moartea a patru persoane.

24 martie 2015 — Un avion Airbus A320 al companiei Germanwings, filiala low cost a Lufthansa, care asigura legătura între Barcelona şi Düsseldorf, s-a prăbuşit în Alpii francezi, cu 150 de persoane la bord — 144 de pasageri şi şase membri ai echipajului. Aparatul de zbor s-a prăbuşit în apropiere de localitatea Digne-les-Bains, departamentul Alpes-de-Haute-Provence. Conform numelor de pe lista pasagerilor, 67 dintre aceştia erau germani, dintre care 16 liceeni veniţi în Spania într-un schimb şcolar şi 45 spanioli.

11 martie 2015 — Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în nord-vestul Franţei, provocând moartea celor patru persoane aflate la bord, dintre care doi adolescenţi.

17 iulie 2014 — Un avion Boeing 777 al Malaysia Airlines, cu 298 de persoane la bord, printre care 193 de olandezi, s-a prăbuşit în apropiere de Doneţk în estul Ucrainei, o regiune măcinată de un conflict armat, toţi pasagerii şi membrii echipajului pierzându-şi viaţa. Avionul, care asigura legătura între Amsterdam şi Kuala Lumpur, a fost cel mai probabil doborât de o rachetă sol-aer lansată într-o zonă controlată de separatiştii proruşi.

17 noiembrie 2013 — Un avion Boeing 737 al companiei ruse Tatarstan, care a decolat de la Moscova, s-a prăbuşit pe aeroportul din Kazan, provocând moartea celor 50 de pasageri şi membri ai echipajului.

10 aprilie 2010 — Un avion polonez în care se afla preşedintele polonez Lech Kaczynski, soţia sa şi alţi înalţi responsabili politici şi militari polonezi, în total 96 de persoane, s-a prăbuşit la Smolensk, în vestul Rusiei. Delegaţia poloneză se deplasa la ceremoniile prilejuite de comemorarea a 70 de ani de la masacrul de la Katyn.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Medicamentul care ar reduce speranța de viață cu 6 ani. Multe persoane îl folosesc pentru o problemă des întâlnită
Capital.ro
Blackout în România? Cel mai negru scenariu pentru țara noastră: Catastrofale
Playtech.ro
Aparatul pe care românii nu îl mai pot cumpăra de la 1 iulie 2025. Electrocasnicul dorit de mulți a fost interzis de UE
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Vești foarte proaste pentru pensionari, din luna mai. Cine se face vinovat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii care vor primi 292 de lei pe 8 mai 2025, direct pe card sau prin Poșta Română
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Turul II înapoi? Decizia la care nu s-ar fi așteptat Călin Georgescu: Judecat abuziv
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Mesajul Runelor pentru marti, 29 aprilie 2025. Zi de marti cu noroc mare pentru patru zodii!
MediaFlux
Mihai Leu în stare critică la terapie intensivă. Fostul campion la box si pilotaj adus cu elicopterul la București
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster