Blocul ACUM o vrea pe Maia Sandu premier

Reprezentanţii Blocului ACUM insistă ca premier al Republicii Moldova să fie numită tot Maia Sandu, iar din viitorul guvern să facă parte aceiaşi miniştri. Ei consideră că principala problemă pentru construcţia unei coaliţii cu Partidul Socialiştilor (PSRM) este Preşedinţia condusă de Igor Dodon, informează Radio Chişinău.
Iulian Tudor
13 nov. 2019, 12:34
Blocul ACUM o vrea pe Maia Sandu premier

Reprezentanţii Blocului ACUM, Igor Grosu şi Alexandru Slusari, au declarat că în timpul consultărilor avute miercuri cu Igor Dodon au reiterat că în funcţia de premier „poate fi doar Maia Sandu cu actuala garnitură de miniştri şi cu acea agendă asumată: reforma justiţiei, procurorul general, evaluarea procurorilor, scoaterea din captivitate a instituţiilor”. „Doar în acest caz pot avea loc discuţii. În caz contrar, se va ajunge într-o situaţie similară. Noi credem că, dacă nu ar fi fost procurorul general, ei veneau cu alt motiv pentru a demite guvernul Sandu. Igor Dodon cred că se pregăteşte tot mai insistent pentru alegerile prezidenţiale’, a spus Igor Grosu, deputat din partea Partidului Acţiune şi Solidaritate, informează Agerpres.

La rândul său, vicepreşedintele Parlamentului de la Chişinău, Alexandru Slusari, reprezentantul Platforma Demnitate şi Adevăr, a spus că „cel mai probabil, au fost aruncate deja zarurile” şi că „va exista un guvern tehnocrat”. „Era de aşteptat că după demisia guvernului, blocul ACUM nu avea cum să vină cu altă strategie şi altă componenţă a guvernului. Un guvern reformator, proeuropean, axat pe reforma justiţiei, pe care nu pot fi compromisuri. După ce s-a întâmplat ieri, care sunt garanţiile că preşedintele ţării nu va interveni în actul de guvernare? Nu e problema la PSRM. Noi facem distincţia între PSRM şi Igor Dodon. Cu toate rezervele şi problemele, noi am comunicat cu PSRM. Factorul destabilizator era Igor Dodon. Zarurile au fost aruncate, se aşteaptă un guvern tehnocrat’, a declarat Slusari.

Citeşte şi Klaus Iohannis despre căderea Guvernului Maia Sandu: Sprijinul României va fi strict condiţionat de continuarea reformelor

Igor Dodon a avut consultări miercuri cu PSRM şi urmează să poarte discuţii cu reprezentanţii Partidului Democrat (PDM) şi ai Partidului Şor în vederea formării unei majorităţi parlamentare, informează Agerpres.

Guvernul condus de Maia Sandu, preşedinta Partidului Acţiune şi Solidaritate ce formează împreună cu Platforma Demnitate şi Adevăr condusă de Andrei Năstase Blocul electoral ACUM, a fost demis în cadrul şedinţei de marţi, 12 noiembrie, a Parlamentului de la Chişinău. Majoritatea voturilor a fost asigurată de fracţiunile Partidului Socialiştilor (PSRM) şi Partidului Democrat (PDM). Pentru moţiune au votat 63 de deputaţi, fiind necesare cel puţin 51 de voturi. Reprezentanţii Partidului Şor s-au abţinut de la vot.

Partidul Socialiştilor s-a declarat gata să examineze orice candidatură la funcţia de prim-ministru propusă de preşedintele Igor Dodon, chiar şi fără a avea o majoritate parlamentară, dacă nu se va ajunge la un acord cu reprezentanţii Blocului ACUM, a anunţat liderul PSRM, Zinaida Greceanîi, după consultările avute miercuri de socialişti cu Igor Dodon.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Țara de lângă România care a început să facă provizii uriașe de lapte, brânză și carne de vită. E la 670 de km de noi și cu avionul ajungi în 55 de minute
Capital.ro
Apare un nou permis de conducere. Noi reguli pentru toți șoferii din UE. Se vor aplica și în România
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poți avea legal în 2025. Ce trebuie să știe orice angajat
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Familiile ofițerilor ruși din Flota Mării Negre au părăsit Crimeea, susțin partizanii ucraineni
wowbiz.ro
Mihai Bobonete, în doliu! A murit chiar în noaptea de Înviere: „Ne-a părăsit acum câteva momente”
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Nativii care trec printr-o perioadă de vis. Totul le merge din plin
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un bărbat, în vârstă de 40 de ani, a murit în timpul unei drumeții în Munții Măcinului! Totul s-a petrecut sub ochii familiei
Cancan.ro
Mai RAR așa ceva! Pe ce dată pică Paștele în 2026, de fapt
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Informație pentru cei care stau la casă. Se aplică neapărat în fiecare curte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Doliu în lumea teatrului românesc: Un mare actor a murit în noaptea de Înviere! Mihai Bobonete a făcut anunțul trist: „Ne-a parasit acum cateva momente”
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Data la care vin pensiile în luna mai! Ziua liberă care schimbă planul. Când primesc seniorii banii după Paște
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Prima zi de Paște: ce s-a întâmplat cu adevărat? Între evanghelie, istorie și revelație