Breaking
News
În judeţul Timiş există cea mai mare plantaţie de aluni din Europa, aproape 900 de hectare de teren, investiţie făcută de un grup de firme din Italia, potrivit România TV. 160 de persoane se ocupă în prezent de culturile de aluni, iar in cel mult doi ani, alunele vor fi culese şi procesate într-o fabrică din Brestovăţ, judeţul Timiş.
Fabrica urmează să fie deschisă într-un viitor apropiat. Acolo se vor face investiţii importante. Se vor aduce utilaje specializate şi se vor create câteva locuri de muncă.
Odata procesate, alunele vor fi distruibuite în Italia la o importantă fabrică de ciocolată.