Boris Johnson nu va participa la dineul miniştrilor europeni de externe convocat în urma victoriei lui Donald Trump

Ministrul britanic de externe, Boris Johnson, a anunțat că nu va participa la dineul de lucru extraordinar al miniștrilor europeni de externe, convocat pentru duminică - la solicitarea Germaniei - și care va fi dedicat examinării relațiilor dintre Uniunea Europeană și SUA în contextul victoriei-surpriză a lui Donald Trump în alegerile prezidențiale.
Iulian Tudor
12 nov. 2016, 16:24
Boris Johnson nu va participa la dineul miniştrilor europeni de externe convocat în urma victoriei lui Donald Trump

„Nu vedem necesitatea unei reuniuni suplimentare pentru duminică, întrucât calendarul alegerilor americane a fost stabilit de mult timp. Luni va fi o reuniune ordinară a Consiliului Afaceri Externe, unde în mod obișnuit pot fi abordate diverse chestiuni”, a explicat un purtător de cuvânt al Foreign Office, potrivit Agerpres.

Același purtător de cuvânt a ținut să mai menționeze că alegerile desfășurate în SUA pe 8 noiembrie au fost ‘un act democratic’, iar guvernul de la Londra este dispus ‘să lucreze cu actuala și cu viitoarele administrații’ de la Washington pentru a se valorifica ‘ce este mai bun pentru Marea Britanie’ din această relație bilaterală.

Boris Johnson le-a cerut joi celor care-l critică pe Trump să înceteze ‘lamentarea colectivă’ provocată de succesul acestuia în scrutinul prezidențial și să privească în mod pozitiv oportunitățile pe care el le poate oferi.

Șeful diplomației britanice a avut ulterior o primă convorbire telefonică cu viitorul vicepreședinte american, Mike Pence, în urma acestei discuții Johnson postând pe Twitter un mesaj în care subliniază ‘importanța relației speciale’ dintre SUA și Marea Britanie.

Tot joi, guvernul de la Londra a anunțat că premierul Theresa May a primit din partea lui Donald Trump o invitație să efectueze cât mai curând o vizită în SUA. Invitația a fost adresată în prima lor convorbire telefonică după scrutinul prezidențial din SUA.

Șefa executivului britanic i-a transmis lui Donald Trump că dorește ca, odată cu Brexitul (ieșirea din Uniunea Europeană), Marea Britanie să-și consolideze relațiile comerciale și de investiții cu SUA.

Trump a indicat anterior că, dacă ajunge la Casa Albă, va acorda Marii Britanii prioritate în încheierea de noi acorduri economice și comerciale, în timp ce președintele în exercițiu, Barack Obama, a sugerat, înaintea referendumului prin care britanicii au ales ieșirea din UE, că nu se va grăbi să încheie un acord de liber schimb cu Marea Britanie dacă aceasta părăsește blocul comunitar.

DailyBusiness
Iarna revine în forță! România, lovită de un nou val de ninsori în plină primăvară
Spynews
Bella Santiago a fost operată, după ce s-a accidentat în vacanță. Cum se simte fosta concurentă de la Power Couple
Bzi.ro
Cătălin Scărlătescu a povestit momentul în care a cerut-o pe Doina Teodoru: „Am umblat o lună cu inelul în buzunar!“
Fanatik.ro
Locul din România care devine un punct strategic pentru securitatea Europei de Sud-Est. Se va construi un nou cheu militar și facilități logistice moderne
Capital.ro
S-a aflat cine îl înlocuiește pe Călin Georgescu. El e omul care va cuceri România
Playtech.ro
Cât costă tratamentul pentru tratarea dependenței de jocuri de noroc! Există un singur centru, chiar în inima României
DailyBusiness
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
Adevarul
De ce are nevoie Trump de metale din pământuri rare și ce legătură au Ucraina și Groenlanda cu acestea
wowbiz.ro
Alex Dobrescu, reținut pentru trafic de droguri! Descoperirea făcută de anchetatori acasă la el. Încă o lovitură pentru Cristina Cioran, după împăcarea cu tatăl copiilor săi | Surse
Spynews
Cum arată camera cântăreței Minodora. Multe doamne doar visează la așa ceva / FOTO
Spynews
Top 3 zodii care vor începe un nou capitol luna aceasta. Au reușite pe plan personal și profesional
Evz.ro
Dezastru pentru o fabrică istorică din România. Se anunță concedieri masive
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
Cutremur miercuri seară în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce regiune s-a produs
Cancan.ro
Marius Moga, anunț șoc după 10 ani alături de Bianca Lăpuște: Fiecare pe drumul lui
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românii sunt datori cu bani la stat. Formular obligatoriu la ANAF. Se completează în nume personal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
Danemarca finanțează producția de arme în Ucraina pentru a accelera livrările și a reduce costurile
MediaFlux
Românii nu vor mai putea juca câți bani vor la păcănele și pariuri. Ce prevede un nou proiect de lege
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Acuzaţii grave: Un fost preşedinte insinuează că MApN ar fi penetrat de serviciile de informaţii ruseşti