Bucureştenii continuă să îngheţe în 2700 deblocuri. Ţeavă de apă caldă, spartă în mijlocul Capitalei

Bucureştenii continuă să îngheţe în apartamente. O ţeavă din care ţâşneşte apa caldă s-a spart în mijlocul unei străzi din zona Doamna Ghica.
Loredana Brumă
10 dec. 2020, 11:35
Bucureştenii continuă să îngheţe în 2700 deblocuri. Ţeavă de apă caldă, spartă în mijlocul Capitalei

Ţeavă de apă caldă, spartă în mijlocul Capitalei. De câteva săptămâni, bucureştenii îngheaţă în apartamente şi sunt nevoiţi să încălzează apă pe aragaz pentru a se apăla.

Şi joi, caloriferele sunt în continuare reci, deşi ELCEN anunţa marţi că s-a rezolvat avaria de la CET Sud, iar căldura va reveni la normal.

Ţeavă de apă caldă, spartă în sectorul 2

Mai mult, o ţeavă din care ţâşneşte apă caldă s-a spart în sectorul 2, în zona Doamna Ghica, potrivit Antena3.ro. 

Lista actualizată cu blocurile fără căldură şi apă caldă AICI

Peste 2.700 de imobile din Capitală, majoritatea blocuri, nu au deloc apă caldă sau căldură ori agentul termic nu este livrat la parametri, astfel că apa caldă și caloriferele sunt mai mult reci. Cele mai multe blocuri afectate se află în Sectoarele 2, 3, 4 și 5. Cauza o reprezintă o avarie la CET SUD, produsă vineri noapte și care a fost reparată luni, dar temperatura este crescută treptat, iar la capetele de rețea, din cauza țevilor vechi și degradate, apa ajunge rece. Și CET Grozăvești livrează apă la temperatură mai scăzută, dar problema se va rezolva până la finalul săptămânii, când va fi pus un nou cazan în funcțiune, au declarat reprezentanții ELCEN pentru HotNews.ro.

Reamintim că în urmă cu o săptămână, primarul general Nicuşor Dan a anunţat că bucureştenii nu vor mai avea probleme grave cu căldura şi apa caldă în această iarnă.

„Am avut o situație mai grea în ultimele zile, din cauza diferenței mari de temperatură, iar sistemul de transport este vechi și nu poate suporta schimbări mari de presiune de presiune. O să avem avarii, dar nu ca în ultimele 3 zile”, a declarat Nicușor Dan, în şedinţa CGMB de săptămân trecută.

Citeşte şi Constănţenii îngheaţă în apartamente. Avarie majoră la CET

Edilul Capitalei a amintit că a fost semnat un contract de finanţare de 300 de milioane de euro  pentru modernizarea primei bucăţi a reţelei principale.

Nicolae Ciucă anunţă când va fi apă caldă şi căldură în Bucureşti

Premierul interimar Nicolae Ciucă a anunţat, miercuri, că începând din această seară bucureştenii vor avea apă caldă la temperatura necesară şi căldură.

„La nivelul Ministerului Economiei sunt luate toate măsurile pentru asigurarea resurselor atât de gaze naturale, cât şi de cărbune, să acoperim acolo unde s-a creat micul deficit la Oltenia.

De asemenea, s-au luat măsurile necesare pentru aducerea apei la temperatura necesară în reţeaua de distribuţie a ELCEN de la Bucureşti, ceea ce înseamnă că în noaptea aceasta vom avea apa la temperatura necesară şi distribuţia va putea să fie reluată în Capitală”, a explicat premierul interimar Nicolae Ciucă, conform declaraţiilor transmite live pe pagina de Facebook a Guvernului.

Deşi autorităţile promit că rezolvă problema căldurii şi a apei calde în Bucureşti, oamenii încă îngheaţă în apartamente.

 

 

 

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cele mai tari meme-uri după dezbaterea prezidențială. Imaginile virale distribuite de români
Capital.ro
Cel mai mare artist pe care România l-a pierdut. Nu va mai fi altul ca el. S-a dus atât de tânăr...
Playtech.ro
Aparatul pe care românii nu îl mai pot cumpăra de la 1 iulie 2025. Electrocasnicul dorit de mulți a fost interzis de UE
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Vara vine mai devreme. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
BREAKING! Mihai Leu, dus cu elicopterul la spital. Medicii se luptă să-l stabilizeze
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Noua TAXĂ s-a votat. Decizie în România începând cu 1 ianuarie 2026. Se plătește pe persoană
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ea este Andreea Cristiana, eleva de clasa a XI-a din Iași care s-a speriat de un urs și s-a înecat în Lacul Frumoasa din Harghita
Măsurile propuse de Ilie Bolojan pentru evitarea unei crize financiare: „Când se cuplează un grad de îndatorare mare, cu dobânzi mari, înseamnă să ne întoarcem în perioada 2008-2010”
MediaFlux
Advărata cauză a masivei pene de curent din Spania. Este incredibil! Ziua de 28 aprilie va rămâne în istorie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster